Критиците на германския канцлер Ангела Меркел заради политиката й спрямо бежанците многократно излизаха с предупреждения, че потърсилите там убежище над 1 милион души през 2015 година няма да могат да допринесат за икономиката на страната, а ще бъдат в тежест.
Три години по-късно официалната статистика на властите в страната показва, че общо 306 574 мигранти, потърсили работа, са били наети към края на май тази година. Това е ръст от над 100 000 души в сравнение със същия период на миналата година.
През юли още половин милион мигранти са се регистрирали на пазара на труда като търсещи работа.
По-голямата част от тези хора идват от страни, като Сирия, Ирак, Сомалия и Еритрея.
"Всичко върви добре. Това са позитивни числа особено като се има предвид, че това са хора, дошли по хуманитарни причини, а не с цел да търсят работа", коментира Детлеф Шееле, който е ръководител на федералната агенция за труда. По неговите думи ключът към успеха за бежанците е да научат немски.
От друга страна интересът на компаниите в Германия към възможностите за свежа работна ръка е обясним, като се има предвид, че най-голямата икономика в Европа също се задъхва от недостиг на кадри. По-рано този месец излязоха данни, че незапълнените работни места в момента са 1,2 милиона.
IvoAndonov
на 04.01.2019 в 14:48:30 #1Когато търсенето превишава предлагането, единствено цената е тази която регулира нещата. Повишение на заплатите обаче, не е нещо което работодателите с лека ръка се съгласяват да платят, защото се обвързват дългосрочно с тежест, а икономическата полза на произведен продукт/услуга намалява. Също така старите работници/служители също ще искат повишение или ще напуснат. Но пазара не прощава - щат не щат са принудени да започнат да плащат повече.