Професор Удо Кукарц от университета в Марбург от две години изследва екологичното съзнание и поведение на бюргерите по поръчка на федералното правителство. Резултатите от най-новото изследване от декември 2006, представени от Die Welt, показват, че за германеца опазването на околната среда става все по-важно - но най-вече на хартия.
С началото на новото хилядолетие екологичното съзнание в Германия изживява ренесанс. От над 2000 допитани в изследването, 93% посочват, че за тях опазването на околната среда е нещо важно. Само темата безработица може да привлече по-голямо внимание. Всеки четвърти посочва екологичните въпроси за най-важни проблеми в Германия. По значение в съзнанието на гражданите, опазването на околната среда се е изкачило от четвърто място през 2000 и 2002 на трето през 2004.
Промяната в климата има грижата за повишеното внимание. „Почти всеки чувства затоплянето на земята. Това прави хората неспокойни". Всеки четвърти германец се чувства лично засегнат от проблемите на околната среда. Това чувство се засилва: 75% предвиждат тежък или много тежък екологичен товар за децата или внуците си.
Не е за учудване, че почти всички въпроси за околната среда са обект на повишено внимание. 84% от анкетираните са на мнение, че с ресурсите трябва да се борави икономично. 63% вярват, че светът ще бъде постигнат от катастрофа, ако нещата продължават да вървят по същия начин. (!)
Мнението на мнозинството е еднозначно: делът на соларната, вятърната и био-енергията трябва да бъде увеличен като източник за покриване на енергийните нужди в Германия. 87% от германците са за убедително преминаване към енергия само от възобновяеми енергоизточници.
Обаче дори в Германия претенции и реалност се разминават. Бюргерите може и да се плашат от промяната в климата, но това не може да ги накара да променят поведението си. Този феномен стана известен още през 1980те и тогава бе назован от професорите „екологична дивергенция", или дискрепанция. Вторият, сложен термин от психологията, между другото се използва и в криминологията при разминаване в показанията на заподозрян при разпит.
Пример за дивергенция дават транспортните навици: според новото изследване, едва един на четирима немеца следи дали автомобилът му е икономичен и щадящ околната среда. Според Клуба на германските автомобилисти, потреблението на горива през миналата година е значително над нивото на 1990. Германците отново се палят за големи коли. За 2006 търсенето на джипове се е увеличило от 100.000 бр. на 130.000 бр.
Същото се вижда и в употребата на електроенергия. Две трети от германците са за закриване на АЕЦ. Обаче еко-токът, който е по-скъп само с 2.7 цента за киловатчас, от общо 7.7 милиона клиенти на RWE се избира от само 1%. (В някои страни като ФРГ и САЩ клиентите могат да избират срещу малко по-високо заплащане да получават по електропреносната мрежа ток само от възобновяеми енергоизточници). Не е по-различно при конкуренцията. В цяла ФРГ само 5% от домакинствата залагат на еко-ток.
Разделното събиране на отпадъците в съзнанието на германците все още е най-важния им принос за опазването на околната среда. 80% са квотите на повторното оползотворяване в Германия, което е далеч най-доброто постижение в света. Но според изследователя Кукарц само рециклирането не е достатъчно.
Вместо да гледа към себе си, германецът вика към правителството. Две трети от немците желаят ФРГ да заеме водещата световна роля в опазването на климата. По сравнение с допитванията през 2002 и 2004 се наблюдава съществен ръст. Но има и нещо куриозно: доверието към политическите партии относно техния ангажимент за опазването на околната среда е много слабо. Само 12% от гражданите имат доверие на политическата партия на Зелените. Е, управляващата коалиция получава 4%, а социалистите от SPD даже само 2%.
Освен политиката, икономиката в съзнанието на германеца трябва да е екологично по-отговорна. „Почти всички допитани изискват от индустрията да предлага повече пестящи енергия продукти", посочва Удо Кукарц. Това варира от енергийно ефективни хладилници до щадящи околната среда миялни машини. Или дори употребата на икономични плоски екрани. За това германците са готови да отделят повече пари. Същото се случва и в магазините за хранителни стоки. Всеки втори германец купува био - и еко хранителни стоки и при това плаща по-висока цена. Обаче ако стане дума за нови екологични данъци и такси, бюргерите съвсем конкретно се противят на подобни планове.
Udddri
на 22.02.2007 в 15:13:02 #2За зла беда е нормално за всеки потребител да се опитва да мине метър насякъде, да си угоди. Затова служи държавата - да насочва потребителите, правейки лошите избори нерентабилни. Въпреки, че може да са по-желани от потребителите - огромни данъци на джиповете и на нефективните коли, данъчни облекчения за енергийна ефективност, поощряване на безгоривните и т.н.
nevena
на 22.02.2007 в 15:03:14 #1А какво ли би показало подобно изследване за България...