807,8% - толкова е ръстът на глобалната индустрия за птиче месо само в периода 1970-2020 г. Това показват данните на Организацията по прехрана и земеделие на ООН. Скокът вероятно е без аналог през последните столетия, а динамиката на производството може да каже много и за икономическите процеси по целия свят.
В свой анализ за специализираното издание Poultry World статистикът проф. д-р Ханс-Вилхелм Виндхорст разглежда развитието на индустрията именно от макроикономическа гледна точка.
От лукс до основен хранителен продукт
Ако през 1970 г. в света са се произвеждали общо около 15,1 млн. тона птиче месо, към 2020 г. вече говорим за 137 млн. тона и по думите на професора това е най-бързо растящия като обеми животински продукт.
Особено голям тласък индустрията получава след 2000 г. - за две десетилетия продукцията скача двойно.
Според изчисленията на проф. Виндхорст Азия има най-голям (41%) принос за увеличението, следвана от Централна и Южна Америка (18%), Северна Америка (16%) и Европа (14%), като Африка и Океания остават далеч назад.
Промяна на картата
Производството на птиче месо обаче намалява както в Европа, така и в Северна Америка през разглеждания период. При Стария континент спадът е с почти една пета и според автора на анализа е показателен за намаляващата значимост на този пазар.
До 1990 г. Европа е произвеждала повече от Азия, а чак до 2019 г. САЩ са на първо място сред отделните държави. След това обаче ги измества Китай, които през 2020 г. имат и преднина от 442 000 тона. На трето място е Бразилия, която едва се е вписвала в челната десетка към 1970 г.
СССР през годините до разпада си държи втората позиция, но чак през настоящото десетилетие Руската федерация се завръща в челото. Полша върви срещу тенденцията на намаляващо производство в Европа и се нарежда на осма позиция през 2020 г.
Пилета, патици, гъски и пуйки
Очаквано, най-голям е делът на производството на пилешко месо - между 85% и 88% през изследвания период. В същото време, обаче, концентрацията на този пазар намалява - около 40 на сто от продукцията вече идва от страните извън Топ 10.
В процентно изражение, най-голямо е увеличението в производството на патешко и гъше месо. В същото време, пуешкото не бележи устойчив ръст и най-големите му производители остават в Северна Америка и Европа.
Очакването на автора на анализа е тенденциите да се запазят поне в периода до 2030 г.
Въпреки успеха на алтернативите на месото на растителна основа и започващото пазарно одобрение на лабораторно "отглежданото" месо, през настоящото десетилетие алтернативните месни продукти ще заемат пазарни дялове само в едноцифрени проценти, смята той. Сред причините са високите производствени разходи и скептицизмът към консумацията на модерните, но скъпи алтернативни храни.