За 14 пореден път се публикува Индекс на световната икономическа свобода, подготвян съвместно от The Heritage Foundation и The Wall Street Journal. В класацията за 2008 година участват 162 страни в света. За оценка се използват 10 фактора, които ще бъдат изброени по-долу. Значение на индекса за някоя страна близо до 100 пункта означава много висока икономическа свобода, на противоположния полюс са икономически не-свободните държави.

България се издига леко в класацията на икономическа свобода и рейтингът ни вече е 62.9 пункта: плюс 0.9 пункта спрямо предната година. По икономическа свобода заемаме 28мо място в Европа (от 41 държави), в света сме 59-ти. Средната за целия свят икономическа свобода е 60.3 пункта, за Европа - 66.8 пункта.

Ние попадаме в категорията „умерено свободни". Миналата година в списъка за Европа се намирахме между Италия и Албания, сега разположението е същото, но Албания изпревари България, а Италия слезе едно място под нас. По икономическа свобода Румъния е 1.4 пункта зад нас, Гърция се намира още по-долу.

За 14 поредна година Хонконг има най-високо ниво на икономическа свобода в света. Сингапур е втори с малка разлика, а Австралия е четвърта, което означава, че в Азиатско тихоокеанския регион се намират три от петте най-свободни в икономическо отношение страни.

Половината от най-свободните страни в света се намират в Европа: водят Ирландия, Швейцария и Великобритания, Дания. В Америките най-свободни са САЩ, Канада и Чили. Бахрейн се оказва също много свободна държава. 

Защо икономическата свобода се превръща във водещ фактор за оценка жизнеността на дадена икономика? През последните години бе доказана зависимостта между осигуряването на благоприятни възможности и просперитета в икономиката, пише в коментара на изследователите. Доходът на държавите, попаднали в категорията „свободни", е двойно по-висок от тези, влизащи в следващата категория. Твърдението е ясно доказано от корелационната диаграма „икономическа свобода - просперитет".

Ето и десетте категории, по които е извършена класацията: бизнес свобода, търговска свобода, фискална свобода, размер на правителството, монетарна свобода, инвестиционна свобода, финансова свобода, права на собственост, свобода от корупция, свобода на труд.

Ако се вгледаме в детайлизираната информация за България ще видим, че резултатът ни „развалят" две основни категории - права на собственост (получаваме 30 от 100 възможни пункта) и свобода от корупция (40 „точки"). В тези категории не бележим никакво подобрение спрямо миналата година.

По отношение размера на българското правителство също не сме в много добра позиция спрямо идеалите за класирането - получаваме 56 пункта. Обаче ако отчетем, че по този показател Швеция получава само 3.9 пункта, Великобритания 40 пункта, Германия 34 пункта, Холандия 38 пункта, Австрия 25 пункта, можем да се замислим дали за икономическото благоденствие не е по-добре да „загубим точки" в някоя от десетте категории, така че да можем да осигурим добрата рамка за правене на бизнес.

Добре се представяме в категориите „свобода за търговията" и „свобода на труда"; същото важи за „фискалната свобода", където рекордно ниските данъци ни носят предимство - но данъците бяха понижени още повече по сравнение с 2007, а в класацията по този показател за 2008 се смъкваме надолу.

Сравнително добра е нашата „монетарна свобода", но при разглеждане на методологията установяваме, че в тази категория основно условие за добър резултат е да не са вземат централизирани мерки за контрол на цените в инфлационни условия, с което нашите икономически политици се справиха отлично.

Така че изводът от наличните данни е, че приоритетът в икономическите свободи, които сега се изграждат в България, трябва да се ревизира за подобряване на националния икономически баланс. Пренебрегват се централни моменти като права на собственост и корупция, по което не са направени изводи и подобрения спрямо предходната година и това продължава да тежи върху икономиката.