Икономиката на Америка често е проваляла прогнози за собственото си поражение. Така стана този път отново. Официалните данни, публикувани на 31 юли, покачват, че икономиката на САЩ нараства с годишно претеглените 1.9% през второто тримесечие. Това е достоен за уважение растеж дори и в най-добрите времена, постигнат независимо от препятствията, създавани от сериозно повредената банкова система, големият скок в цените на петрола и продължаващият спад в имотите. Това го прави впечатляващ.

Ревизията на предходните тримесечия получи част от блясъка в новините. Правителствените статистици сега изчисляват, че икономиката се е свила през последните три месеца на миналата година: на годишна база промяната в БВП бе ревизирана от 0.6% до минус 0.2%. Но ръстът се е повишил леко до 0.9% през първото тримесечие, така че поне на това четене Америка изглежда се е отдалечила от „техническата" рецесия - две последователни тримесечия с отрицателен растеж.

Една от причините, заради която икономиката се е държала добре, е слабият долар, който насърчава експорта и свива (стойността на) износа. Американските фирми са продължили да работят чрез продажби в чужбина, като потребителските разходи на вътрешния пазар изглеждат малко потиснати. За двете години, откакто имотният срив сериозно започна, свиването на жилищното строителство отнема около един процентен пункт от ръста на БВП. Тази спирачка повече или по-малко е компенсирана от ръста на нетната търговия. През второто тримесечие нетното превишение на износа над вноса е допринесло най-силно за нарастването на БВП.

Също така, разходите „у дома" се държат по-добре, отколкото би могло да се очаква консуматорските разходи набират скорост през второто тримесечие, частично заради чековете с данъчни отстъпки на стойност $86 млрд., които бяха разпратени между края на април и началото на юли. Индустрията на жилищното строителство отново се свива, но по-бавно от предходните периоди, а потискащия ефект върху икономиката отчасти бе компенсиран от голямо увеличение в строителството на търговски имоти.

На стабилността на икономиката, макар че е значителна, не може да се разчита докрай. Вероятно ръстът на износа ще намалее, тъй като търговските партньори на Америка в богатия свят сега също изживяват трудности. Ръстът на БВП в еврозоната скърца преди спиране, а Британия се люшка около границата на рецесията. Вероятно и икономиката на Япония флиртува с такава.

Изглежда ще отслабнат и разходите, които американските фирми и домакинства правят. Ако консуматорите са разчитали на данъчните отстъпки, за да поддържат консумацията си през второто тримесечие, то ще има по-малко кеш за пръскане през следващите месеци. А спасителните въжета, осигурявани от кредитите със залог имот стават все по-ограничени, тъй като пострадалите банки свиват кредитните си линии. Фирмите ще бъдат по-затруднени в инвестирането - дори и да си осигурят фондове за големи проекти - ако разходите на вътрешния пазар и в чужбина намалеят.

Хората във федералния резерв, които определят лихвата, ще се срещнат на 5 август; те вече повишиха прогнозата си за растеж на БВП през тази година, тъй като икономиката показа неочаквана стабилност. Някои във ФЕД са неудовлетворени от това, че лихвите са толкова ниски когато инфлацията е 5%, а икономиката продължава да нараства с приличен темп. Все пак повечето все още са притеснени, че икономиката може да забие нос, ако кредитите станат по-оскъдни. По тази причина очакванията са ФЕД да задържи лихвите без изменение на 2% за второ последователно заседание.

Независимо от изказаните притеснения, икономиката може би през следващите месеци ще продължи да избягва от рецесията, дори и само затова, че американските фирми агресивно са намалявали запасите си. БВП би могло да нараства с годишно претеглените 4% през второто тримесечие, ако въздействието от намаляването на запасите се изолира. Ако фирмите възстановят своите стокови запаси, или само ако престанат да ги съкращават, това ще даде голям тласък на БВП през сегашното тримесечие. Което означава, че дългоочакваната американска рецесия може би все още е доста далеч.