В годишния си обзор ЕБВР прави коментар, че 29-те страни в които инвестира, ще отбележат среден икономически ръст от 6.1% през следващата година, което обаче е спад от очакваните 7% ръст тази година. Тазгодишният икономически прогрес е най-силен от 1989 г., когато се разпадна социалистическата система в Източна Европа.
Европейската банка за възстановяване и развитие беше създадена през 1991 г., като основаната й мисия е да подпомага страните от Изтока и бившите съветски републики по пътя им към демократизация и налагане принципите на пазарна икономика.
Според експерти от банката, по-високите цени на кредитите в Източна Европа, най-вероятно ще имат благоприятен ефект върху прегряващите икономики. Икономистите обаче предупредиха, че ако скъпите кредити се задържат прекалено дълго, това може да се отрази негативно на реалната икономика и на обема инвестиции. Не са изключени и по-драстични последици, особено за страните с бурно растящи капиталови пазари, какъвто е и този на България.
ЕБВР очаква силно раздутите дефицити по текущите сметки да продължат да тормозят младите пазарни икономики и през следващата година. В най-незавидно положение е Латвия, която се очаква да отбележи дефицит по този показател в размер на 24% от БВП през тази година. За Естония се прогнозира дефицит сходен на този на България от около 16.5% от БВП тази година, следван от дефицитът на Литва (12.3% от БВП).
Търговските банки на Казахстан до сега разчитаха на големи международни заеми, за да финансират растящата си икономика. Според ЕБВР, половината от кредитите в тази страна съм към чужди финансови институции. Това прави икономиката на бившата съветска република изключително отворена към внос на финансови смущения.