От дълго време Саудитска Арабия заплашва, че може да срине пазара на петрол, като го “залее” със своето черно злато. Всички държави от ОПЕК водят именно такава политика, която е в ущърб на останалите производителки.
Независимо от ниската цена на суровината, Саудитска Арабия е увеличила добива си от 9,5 милиона барела на ден през 2014 г. до рекордните 10,2 милиона барела днес. От Рияд обаче твърдят, че могат да стимулират производството си още до ниво от 12,5 милиона барела дневно.
Въпреки това малко се знае за петролната индустрия на Кралството извън неговите граници. Това е и причината за скептицизма на експертите и съмненията им, че страната има такъв капацитет.
“Дали тези числа са реални или са пропаганда?“, пита анализаторът Реймънд Джеймс, цитиран от CNN Money. Той допълва, че именно малкото информация е причина за недоверието спрямо възможностите на Саудитска Арабия.
Така от една страна в случай, че Рияд е достигнал близо до производствения си лимит, не би могъл да реагира при повишаване на търсенето заради евентуална промяна в геополитическата ситуация или при други форсмажорни ситуации.
От друга страна, ако Кралството наистина може да увеличи добива си и го направи, това може да стопи поскъпването, което отбеляза петролът в последно време.
Бившият представител на Саудитска Арабия в ОПЕК Мохамед ал-Сабан настоява, че страната реално има капацитет да добива по 12,5 милиона барела на ден.
Само половината от тях обаче ще бъдат готови почти веднага за продажба, а за останалите могат да минат около шест месеца, преди да бъдат пуснати на пазара.