Американците ще бъдат принудени да затегнат яко коланите, което ще се отрази върху покупателните им възможности. А това съответно ще удари европейския износ, пише "Дойче Веле".
Имунизиран ли е ЕС срещу заразните вируси на американския финансов свят?
Отговорът на Жан-Клод Юнкер, премиер на Люксембург и председател на групата държави, членуващи в еврозоната:
"Този, който си мисли, че това, което се случва в сърцето на световната икономика, в САЩ, няма да ни достигне тук в Европа, все още не е проумял, че живеем в глобализиран свят. Глобализацията има предимства, но тя носи и опасност от зарази. Аз обаче не мисля, че Европа ще бъде засегната от финансовата криза в същите мащаби като САЩ."
И все пак в страните от ЕС има обезпокоителни признаци като например спада в курсовете на акциите и цените на недвижимата собственост. Наскоро Европейската комисия изрази безпокойство от намаляващия икономически ръст.
"Не виждам опасност от рецесия в буквалния смисъл на тази дума. Икономическият ръст ще отслабне и догодина той ще бъде около 1,3%.", заяви премиерът на Люксембург.
Каква е рецептата за преодоляване на кризата?
Премиерът на Люксембург и председател на евро-групата е категоричен: правителствените програми за укрепване на конюнктурата не са правилният изход. "Утре това ще доведе до увеличаване на данъците", предупреждава Юнкер. Затова според него изходът е в:
"Намаляването на държавния дълг е винаги от полза. Мерки за укрепване на конюнктурата могат да се предприемат само там, където има достатъчно големи бюджетни постъпления. Това са държавите, които имат бюджетни излишъци и държат под контрол бюджета си. От валутния съюз, например, това е Испания. Напълно погрешно е обаче, да се завърта отново спиралата на дълговете. Да не правиш нищо е също неадекватна реакция."
Според Жан-Клод Юнкер в ЕС има постигнато споразумение за това, че държавите, които имат бюджетни излишъци, трябва да ги използват за укрепване на икономиката си, защото по този начин ще се увеличи и икономическия потенциал на целия ЕС.
"Трябва да работим съзнателно срещу инфлацията"
предупреждава Юнкер и призовава към по-голям финансов контрол: "В Европа говорим от години, как да подобрим финансовият контрол и вече сме на път да предприемем конкретни действия. Имаме постигнато съгласие за това и то на ниво финансови министри в целия ЕС, а не само в евро-зоната. Работим върху мерки за по-доброто интегриране на финансовите пазари. Ще се занимаем с темата за агенциите за кредитен рейтинг и за прозрачността на финансовите пазари.
Всичко това се подготвя и ще има завършен вид до края на тази година. В крайна сметка ще имаме значително по-добър финансов контрол. Той няма да се извършва от някоя централна европейска служба, но ние ще уеднаквим правилата за него в целия ЕС", заяви Жан-Клод Юнкер, премиер на Люксембург и председател на групата на държавите от валутния съюз.
Засега няма забавяне на растежа в България, който е основен признак за настъпване на рецесия у нас. Някои чуждестранни експерти твърдят обаче, че малка България далеч не е застрахована от подобно явление. Като пример те посочват Прибалтийските държави, които показаха бърз темп на растеж, а след това настъпи спад. У нас единствено депутатът Мария Капон твърди, че у нас има признаци на рецесия.
Засега не се вижда светлина в тунела кога ще отмине финансовата криза. Компании и банки станаха по-предпазливи при финансовите процеси. Ясно е, че кредитите у нас ще поскъпнат, а банките вече ще се надпреварват да привличат клиенти, които да си разкриват депозити и по този начин да си набавят свеж паричен ресурс.
България е отворена икономика и процесите по света, най-вече цената на петрола, й влияят много силно. В този смисъл страната ни може съвсем да остане непокътната от финансовата криза.
Kotka
на 22.09.2008 в 09:56:25 #2Европа e под УСА робство и не може да е имунизирана. В егоизма си УСА ще ликвидира Европа, после ще я освобождава и възтановява и т.н.
ALPHA
на 22.09.2008 в 04:46:04 #1"Глобализацията има предимства, но тя носи и опасност от зарази." Предимствата са за върхушките. Контрата е за хората. Глобализация = чума.