Клубът, който събира най-големите производители на петрол в света – ОПЕК, изненадва мнозина с избора си на нов член. Организацията ще приеме страна, която консумира два пъти повече, отколкото произвежда.
Нейното име е Индонезия. Азиатската страна всъщност се връща в ОПЕК, след като я напусна преди почти седем години. И сега ще стане единствената страна от най-големия континент (извън Близкия изток) членка на организацията. И това въпреки факта, че през миналата година е внесла, а не изнесла петрол за 13 милиарда долара, разказва Bloomberg.
"Ако приемеш нетен вносител на петрол в организацията, това говори много за маргинализацията на ОПЕК”, казва Сет Клайман, ръководител на енергийната стратегия на Citigroup Inc. Индонезия „никога няма да намали” доставките, допълва той.
Защо обаче една организация, създадена да защитава цената на петрола на международните пазари допуска член, който ще се възползва от по-добри условия?
Според Citigroup това е още един знак, че ОПЕК е оставил на заден план защитата на цените след години на увеличаване на пазарния дял и глобално пренасищане.
Индонезия иска завръщането й в организацията да е от взаимна полза. Като страна, която хем произвежда, хем внася, тя може да бъде мост между двете страни на пазара, казва енергийният министър на страната Судирман Саид.
„Странно е”, казва Джейми Уебстър, директор в консултантската агенция IHS Inc. във Вашингтон. „Нищо не се е променило драстично, откакто те напуснаха преди няколко години – не е като да са намерили някое голямо находище”, допълва той, визирайки случая от Саудитска Арабия.
Индонезия по последни данни от 13 ноември планира да произвежда по 850 000 барела дневно тази година. Това е с около 789 000 по-малко, отколкото има нужда само за собствената си консумация. Само Либия, Еквадор и Катар от членовете на ОПЕК произвеждат по-малко.
Едно предположение допуска, че страната е добър вариант да излъчи генерален секретар с оглед на размирния Близък изток. Самата тя вече е участвала в управлението на организацията и преди.