Нужно е спешно да се реализират предложените от Асоциацията на организациите на българските работодатели реформи в сектор енергетика. Това заявяват в своето становище от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
След като миналата седмица след спешна среща в Министерски съвет недоволството им беше потушено, днес от АИКБ посочват, че ако до 21 февруари не стартира поетапно изпълнение на предложените мерки, Националният съвет на АИКБ е възложил на председателя Васил Велев стартира преговори с представителните на национално равнище работодателски организации за подновяване на искането за оставка на ресорния министър.
По време на заседанието още веднъж беше заявена и готовността за провеждане на протест срещу повишението на цената на електроенергията в края на месеца.
От АИКБ напомнят и най-спешните мерки: санкционирането на нелоялните търговски практики, прекратяване или предоговаряне на договорите с американските централи. Необходимо е също спешно излизане на борсата на ВЕИ, когенерации и обезпечаване на доплащанията чрез договори за разлики, както и подходящи продукти, които да се търгуват на борсата.
Ръководството на АИКБ изразява и подкрепата си за измененията на приетия на първо четене законопроект на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност. Работодателската организация отчете сериозен недостиг на квалифицирани работници в следствие на големия брой пенсиониращи се лица и все по-малкия брой младежи, които завършват средно образование. Необходимостта от облекчаване на достъпа до работа в България е крайно наложителен, тъй като се очаква в средносрочен план тази тенденция да продължи.
На заседанието е приета и позиция на АИКБ относно дефиницията за малки и средни предприятия, определена от ЕС и възприета в Закона за малки и средни предприятия у нас. Сред предложенията, които АИКБ ще отправи с искане за корекция в дефиницията, са да се предприемат мерки за актуализиране на прага, както и да се даде възможност компаниите сами да избират по кои два от трите количествени изисквания да се дефинират. Това са среден брой служители, нетен оборот и обща сума на баланса.
projekt
на 13.02.2018 в 13:48:11 #2България отдавна вече е "корпоративна демокрация". тук който плаща той поръчва. всяко населено място си има "демократ" който определя правилата в населеното място. обикновено тоя демократ от управляващата партия без значение дали на власт е БСП, ДПС, ГЕРБ или др. то не бяха Митьо Очите, братя Галеви, Ценко Чоков, кмета на Септември, кмета на Пазарджик и разни други феодали тук има проблем само ако спре да си плаща на управляващите. ако си плаща няма и проблем. само тия изброените с години управляват и подреждат демокрацията по родни те си места. и изведнъж станаха проблемни. те живеят така от както се помнят.
psp_11
на 12.02.2018 в 18:50:14 #1Ще се превърне ли България в корпоративна демокрация като САЩ?