Сезонът на обявяването на печалбите привършва и инвеститорите вече очакват резултатите от срещата за политиката на Федералния резерв идната седмица. Основният въпрос е дали ще се повишат лихвите, което може да възбуди рали за акциите в САЩ, коментира днес агенция Reuters.

Очаква се цените на ценните книжа да станат още по-високи, тъй като докладите за печалбите продължават да надвишават очаквнията на Уолстрийт, а сякаш бездънният паричен извор на частните инвестиционни и хедж фондовете дава неуморна подкрепа за сливанията и поглъщанията, които също вдигат цената на акциите нагоре.

Има огромно количество пари, които няма къде да отидат", казва главният валутен стратег на Oppenheimer & Co. „Където и да отидеш, от обратно изкупуваните акции до частните книжа, светът на акциите се свива и там има търсене".

Осредненият индекс на Dow Jones за промишлеността четири пъти през тази седмица затвори на исторически рекорди, а индексът на Standard & Poor's 500 премина границата 1500 за пръв път за последните шест години.

Така S&P е на по-малко от 50 пункта от историческия рекорд от март 2000 на гребена на вълната на технологичните акции на тогавашния дот-ком сапунен мехур.

Dow Jones затвори тази сдемица с 1.1% нагоре до 13,264.62, S&P 500 увеличи 0.77%, а Nasdaq Composite Index нарасна с 0.58%. От онези 408 компании включени в S&P 500, които обявиха резултатите си за първото тримесечие, 279 надхвърлят очакванията.

Във вторник резултатите си ще обявят производителят на телекомуникационно оборудване Cisco и Walt Disney, а в четвъртък - най-големият в света застраховател American International Group.

Акциите на компаниите, които са показали „безпрецедентна сигурност" в мениджмънта на операциите си и са регистрирали рекордни маржини на печалба, движат пазара наогре. Макар като цяло темпът на ръст на приходите да се е забавил, печалбите са на рекордни равнища.

Големите американски корпорации като тези, чиито акции формират Dow 30, компенсират по-бавния икономически ръст със силния износ и по-високата печалба в чужбина. За 23 от последните 26 търговски дни Dow се покачва, каквото нещо не се е случвало от 1955.

В сряда се среща Федералната комисия по отворените пазари и тогава се очаква, че финансовите политици ще оставят основата лихва непроменена на 5.25%.

Икономическите индикатори, които могат да повлияят на пазара на акциите през следващата седмица, са данните на цените на производителите в САЩ за април и продажбите на дребно, и двете излизат в петък.

Очаква се цените на производителите през април да са се покачили с 0.6%, което е по-малко от резкия ръст през март с 1%. Като се изключи храната и енергията, цените на производителите през април се очаква да са нараснали с 0.2%, след като през миналия месец са били без промяна. Очаква се през април продажбите на дребно да са се увеличили с 0.4%, 0.7% бе увеличението през май. С изключване на автомобилите, продабите би трябвало да са се увеличили с 0.4% спрямо мартенските 0.8%.

Тъй като броят на докладите за компаниите намалява, новините които ориентират търговията ще стават все по-оскъдни, ограничавайки се до хрумванията на инвеститорите. Цените на акциите могат да започнат да падат, тъй като „започва да се проявява някаква интроспективна преумора".

В петък за пета седмица трите главни показателя за борсите в САЩ завършиха едновременно нагоре: Dow, S&P 500 и Nasdaq. Обаче акциите не могат да поскъпват всичките едновременно и то ден след ден, напомня портфейлен мениджър от Бостън.

Той посочва, че няма да се учуди ако види някакво ниво на консолидация през идната седмица или когато и да е: „тези неща никога не вървят нагоре по права линия".

Но основната тендениця е нагоре, и няма много данни или въпроси, които могат да обърнат тенденцията".