Напрежение обхвана Кипър, след като преди два дни Еврогрупата одобри спасителен пакет за страната в размер на 10 млрд. евро, като в замяна поиска страната да обложи с данък депозитите и да увеличи корпоративния данък, обобщава темата Дарик.

Кипърското правителство, което трябваше да заседава днес по спасителните процедури, отложи за понеделник дебата, като депутатите изглеждат резервирани да одобрят текста.

Според Сигма ТВ президентът Никос Анастасиадис е отложил дебата от опасения, че текстът може да бъде отхвърлен. Подобен вариант би довел до срив на цялата икономика, подчерта вчера президентът.

Изискването на международните кредитори е за облагане на депозитите в кипърските банки с 6,75% до 9,9% в зависимост от размера на сумите и на лихвите по тях. Това, както и повишаването на корпоративния данък срещу отпускането на заем от 10 милиарда евро, предизвика шок в страната.
Междувременно Кипърската централна банка (КЦБ) забрани на всички кипърски банки временно каквито и да е преводи и платежи, както в страната, така и в чужбина. Това се съобщава в писмо на КЦБ, цитирано от сайта 24h.com.cy. Според медиите това е "нов удар по кипърските банки".

От своя страна кипърският президент Никос Анастасиадис заяви, че е избрал най-малко катастрофалната възможност, като е приел условията за облагане на банковите депозити срещу международната финансова помощ, и потвърди, че притежателите на такива депозити ще получат ценни книжа, свързани с печалбите на страната от добива на природен газ, съобщава гръцкият вестник „Катимерини".

В телевизионно изявление държавният глава призна, че Кипър изживява „най-трагичния момент от 1974 година", имайки предвид турската инвазия, довела до окупирането на северната част на острова. „Първата възможност би довела до хаотичен фалит вследствие на решението на ЕЦБ да спре финансовата помощ за двете най-големи кипърски банки", заяви Анастасиадис.

„Втората възможност е за много трудно, но контролирано и поносимо управление на положението, което в крайна сметка ще доведе до стабилизиране на икономиката", посочи президентът.

„Тъй като държи на своите задължения, държавата ще даде на всички хора, които задържат депозитите си в Кипър, облигации, които ще са равни на половината от техните спестявания и ще са свързани с бъдещите приходи от добива на природен газ", посочи държавният глава, като отбеляза, че целта е да се облекчат последствията, които ще имат допуснатите грешки за бъдещите поколения
Анастасиадис изрази надежда Еврогрупата да промени решението си относно спасителния план за страната, който предвижда въвеждане на извънреден данък за банковите депозити, предаде АФП.

„Напълно споделям недоволството, предизвикано от трудното и болезнено решение", заяви президентът в телевизионно изявление. В него Анастасиадис увери кипърския народ, че ще продължи да се бори, за да склони в следващите часове финансовите министри от еврозоната да променят решението си, за да се ограничи отражението от таксата върху притежателите на малки депозити.

Парламентът, който трябваше да се събере днес на извънредно заседание, за да започне процес на ратификация на спорния план за финансова помощ, ще се събере на заседание утре в 16 часа, съобщи кипърската държавна телевизия.