Във втората част (първа част тук) на дискусията организирана от Института за икономическа политика и фондация Ханс Зайдел тема беше „Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции". Участници в този панел бяха председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов (на снимката), д-р Ян Шмитц от Главна дирекция „Търговия" в Европейската комисия, съветникът по политически икономически въпроси в Посолството на САЩ Марк Дилард и др. Участие взе и представителят на министерството на икономиката Диана Найденова.

Найденова заяви, че България би имала ползи от трансатлантическото споразумение. Според нея се отваря цял един нов пазар. „В момента имаме положително търговско салдо от търговията със САЩ, която представлява около 2% от международния стокообмен на страната ни", посочи тя. Найденова обясни още, че сред най-печелившите от едно такова споразумение ще бъдат малките и средни предприятия, които ще могат да изнасят своята продукция на пазар от близо 400 млн. души.

От своя страна представителят на ЕК Ян Шмитц заяви, че споразумението между ЕС и САЩ е в началото на втората си фаза. Ако първата фаза е била да се поставят проблемите на масата, двете страни да посочат техните желания и очаквания, то вторият етап е започването на експертните преговори между двете страни на Атлантика, които да изковат една обща рамка на бъдещото споразумения.

По думите на Шмитц третата, част представлява окончателното договаряне на политическо ниво.

Според Марк Дилард пък едно споразумение между ЕС и САЩ ще пренесе търговията на едно ново ниво.

Дилард отговори и на въпрос на Money.bg дали е възможно да говори за свободно движение на капитали и стоки, както предвижда Трансатлантическото споразумение, когато граждани на редица страни от ЕС, сред които България, Полша и Румъния не могат да пътуват свободно до САЩ.

Представителят на американското посолство, заяви, че двете теми не вървят заедно и възможността за свободно пътуване на българи, поляци и румънци е отделна тема, която трябва да намери решение по други пътища и да не се смесва с тази за търговското споразумение.

Диана Найденова от Министерството на икономиката допълни, че българската страна поставя въпросът за визите и че страната ни смята, че той е от съществено значение.
По думите на представителя на главна дирекция „Търговия" Ян Шмитц, ЕК подкрепя България в преговорите и със САЩ по отношение на премахване на визите. Той заяви, че подвижността на хората е само една част от проблемите между ЕС и САЩ. Друга, която го съпътства, е взаимното признаване на образователните степени, защото в момента много хора с дипломи от двете страни на Океана не могат да практикуват професиите си в чужбина, защото те не се признават там.