Днес Кения изпрати първия си танкер, натоварен с 200 000 барела петрол за износ, пише Reuters.

Въпреки че страната ще трябва да почака още години, докато стане фактор в търговското производство на суровината, откриването за нефт повиши очакванията на гражданите, особено на тези, живеещи в близост до залежите.

През месец март президентът на Кения Ухуру Кениата подписа дългоочакван законопроект, с който се регулират процеси като проучване и добиване на петрол. С текстовете също така се очертава и как ще се разпределят приходите от добива между правителството, местните общини и компаниите.

От приходите, които ще останат в държавата, 20% ще бъдат за местните общини, 5% ще бъдат за обществата, където петролът е бил открит, а 75% ще отиват в правителството на държавата. Тези проценти ще бъдат преразгледани след 10 години.

Изпращането на първия танкер беше тържествено, като на него присъства и президентът Кениата. Петролът е закупен от китайската ChemChina и е предназначен за Малайзия, като сделката е за 12 милиона щатски долара.

Петролът се добива от компанията от Великобритания Tullow в езерото района на Туркана, намиращ се в северната част на Кения. Според фирмата в находището има 560 милиона барела петрол, като засега в държавата се произвеждат по 80 000 барела дневно, пише AFP.

Още от миналата година компанията започна да прекарва петрол от находището до Момбаса, откъдето днес потегли танкера. Предстои по този курс да се изгради връзка с тръбопровод, който вече се прави. По думите на министъра на минната и петролната индустрия Джон Мюниес до 2020 година трябва да е готов и планът за изграждането на тръбопровод и между находището в Туркана и Ламу.

От своя страна главният изпълнителен директор на британката компания Пол МакДейд каза, че компанията вече е инвестирала 2 милиарда в намирането и добива на суровината, а тепърва предстои да се правят още много инвестиции.

4-те най-големи икономики в Африка затъват

4-те най-големи икономики в Африка затъват

Заради евтиния петрол, политическата несигурност и нестабилната банкова сфера