Вносът и износът на Китай записаха по-силен от очаквания ръст през юни. Данните показват, че търсенето на китайски стоки остава силно, а спорадичните повишения на заразените с Covid-19 в най-големия експортен хъб в страната не са засегнали износа, пише The Wall Street Journal.
Износът на Китай нараства с 32,2% спрямо година по-рано в щатски долари, докато през май ръстът бе 27,9%, показват митническите данни. Икономисти очакваха 23,2% растеж през шестия месец.
През последните месеци износът, ключов двигател на икономическото възстановяване на страната, показва слабост насред повишаващите се цени на суровините, отслабено чуждестранно търсене и проблеми при доставките.
В края на май местните власти в Гуандун, икономическа и експортна крепост за Китай, въведоха отново част от здравните мерки срещу вируса заради повишение на броя на заразените. Икономистите се притесняваха и от ефектите върху търговията заради значимостта на пристанището в Шънджън, второто най-натоварено в страната след Шанхай.
Временното затваряне на порта и другите проблеми около веригите за доставки не са оказали значим ефект върху износителите, подчертава Луис Куис, директор в Oxford Economics.
Говорителят на митниците Ли Куивен посочва, че общата сума на износа и вноса на Китай достигат най-високото си ниво за първото полугодие на годината. Месечният внос и износ постига 13 поредни месеца на растеж.
Вносът нараства с 36,7% през юни спрямо година по-рано — по-бавно от отчетеното през май повишение от 51,1%, но все пак надхвърля очакванията на анализаторите за 25,5% ръст.
Въпреки добрите данни, Пекин смята световната макроикономическа среда за все по-несигурна и предупреждава, че през второто полугодие на годината растежът ще се забави. За някои икономисти данните от юни не са достатъчни, за да променят прогнозите за спад на износа през следващите месеци.