Реколтата от царевица в най-големия производител в света след САЩ се следи внимателно, тъй като търсенето на фуражи за свине и птици нараства и държавните резерви намаляват, като тласкат местните цени до най-високите от пет години досега. Покупките от САЩ и Украйна вече надхвърлят 10 милиона тона и биха могли да достигнат 20 милиона тона, ако цените в САЩ останат конкурентни, каза Фън Лихен, главен анализатор в портала www.yumi.com.cn. Това би превърнало страната в най-големия вносител в света, пише Bloomberg.
"Не можем да направим нищо", каза фермерът Джианг Жию, върху чиято реколта от 100 акра зряла царевица се изсипват проливни дъждове. Тя се намира в североизточната провинция Хейлундзян в Китай. Проблемите му могат да се влошат, тъй като натам се е запътил поредният тайфун.
По думите му подобно време през 2016 г., опустошило реколтата му и донесло огромни загуби за семейството му. "Дъждът идва в неподходящо време. Трябваше да падне 40 дни по-рано, когато културите се нуждаеха най-много от вода. "
Най-добрите райони за отглеждане на царевица и соя в Китай на североизток са засегнати от три тайфуна за по-малко от две седмици, наводнявайки полета в някои райони и затруднявайки транспорта. Третият - Хайшен - ще доведе до проливни дъждове за провинциите Хейлундзян и Дзилин във вторник.
Рискът от зависимост
Купуването на царевица може да помогне да се изпълнят ангажиментите по търговската сделка със САЩ. Доставките, поръчани най-вече от държавни компании, се продават с отстъпка на местни цени, за да се възползват мелниците за фураж на юг. Нарастването на доставките може да предизвика спекулации, че Китай може да стане хронично зависим от световния пазар, както се случи със соята. Китайските покупки помогнаха за изтласкването на фючърсите на царевица в Чикаго на най-високо ниво от март.
Североизточните провинции, които преди доставяха повече от 100 милиона тона царевица за останалата част на страната, са намалили бързия си растеж.
Производството е изложено на риск заради допълнително търсене. На североизток фермерът Уанг Янлонг също се притеснява за реколтата си. Неговата кооперация вече намали площите с 30% през пролетта, след като пропуснаха сезона на засаждане заради дъжда. Уанг каза, че се надява на добра реколта, но "никога не можеш да бъдеш сигурен", че тайфунът през 2016 г. е намалил добивите с една четвърт от нормалните нива.