Китай вече разполага с първото си интелигентно плаващо съоръжение за съхранение и разтоварване на енергийни продукти (floating production storage and offloading FPSO). Офшорното нефтено и газово съоръжение е с капацитет за съхранение от 100 000 тона и е първото по рода си в Китай. FPSO разчита на различни авангардни технологии, включително изкуствен интелект (AI), периферни изчисления, облачни изчисления, интернет на нещата (IoT). Корабът може да обработва нефт и газ в морето, като по този начин елиминира необходимостта от тръбопроводи от офшорни платформи и заводи на сушата, разказва ZeroHedge.

Корабът е оборудван с над 8000 сензора, които следят показатели като температура, налягането, нивото на течността. Освен бордовата система, Китай е изградил и цифров близнак на кораба на сушата в интелигентния контролен център в град Шънджън. Виртуалната реплика реплика на офшорния кораб, ще се използва за наблюдение на производствения процес в реално време.

Shell спира производството в най-голямото плаващо съоръжение за LNG в света

Shell спира производството в най-голямото плаващо съоръжение за LNG в света

Прекъсването на производството е второ поред за съвсем кратък период

Плаващите платформи за обработка и съхранение на нефт и газ стават все по-популярни. Миналата година търсенето на плаващи съоръжения за съхранение и регазификация на втечнен природен газ (LNG-FSRU) започнаха да се търсят още повече, особено след като Европа се опитваше да се откъсне от зависимостта от Русия за доставките на газ да изпълни своите газовите си запаси преди зимата. Търсенето на втечнен природен газ се засили, след като прекъсванията на ключовият тръбопровод "Северен поток" премахнаха всякаква перспектива Русия да отвори отново газовите кранове. Това принуди десетки държави в Европа да се обърнат към съоръжения за съхранение или плаващи LNG терминали, които имат предимството, че са мобилни терминали, които разтоварват гориво в наземни мрежи.

По данни на енергийния мозъчен тръст Ember, ЕС е подготвил планове за цели 19 нови проекта за съоръжения за съхранение и регазификация на втечнен природен газ на приблизителна стойност от 9,5 милиарда евро.

Най-големите бенефициенти са корейското корабостроене, за което съоръженията за съхранение са основен източник на приходи. Може да се каже, че Южна Корея е категоричният световен лидер в сектора.