Цените на референтните световни марки петрол леко се понижават във вторник сутринта след солидния спад през предходните две сесии.

Септемврийските фючърси за европейския сорт Brent на лондонската борса ICE Futures към 9:17 часа българско време се продава по 78,42 долара за барел, което е с 8 цента по-малко спрямо затварянето на предходната сесия. В понеделник цената на тези договори спадна с $1,37 (1,7%) до $78,5 за барел.

Котировките на августовските фючърси за американския еталон WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) към същия момент се понижиха с 4 цента и възлизат на $74,11 за барел. В хода на вчерашната сесия те се понижиха с $1,27 (1,7%) до $74,15 за барел.

Цената на петрола завърши на червено в последните две поредни сесии. Негативен фактор за това бяха статистическите данни от Китай, показващи увеличение на БВП на Китай с 6,3% на годишна база през второто тримесечие след покачване с 4,5% през януари-март. Консенсусната прогноза на експертите, анкетирани от Trading Economics, прогнозираше увеличение от 7,3%.

"По-слабите от очакваното макроикономически данни от Китай и реакцията на петролния пазар предполагат, че търсенето остава ключов пазарен проблем . Ние обаче оставаме конструктивни и вярваме, че разликата между търсенето и предлагането ще намалее значително през втората половина на годината", каза Уорън Патерсън, стратегът на ING Groep NV.

Освен това поевтиняването на суровината бе причинено от новината за възобновяване на добива в находищата Al-Sharara и Al-Fil в Либия, където производството беше спряно миналата седмица поради протести.

Във вторник цените се подкрепят от прогнозата на Министерството на енергетиката на САЩ, която предвижда намаляване на производството на шистов петрол в САЩ през август до 9,4 милиона барела на ден. Ако прогнозата се оправдае, намалението на добива ще бъде регистрирано за първи път от декември миналата година.