Турция има грандиозни планове: иска да покаже пред света новото си, модерно лице. Амбициозните идеи на правителството, включително в енергетиката, ще се осъществят с много пари, независимо от някои недоволства.
200 милиарда евро ще бъдат инвестирани в нова инфрструктура. Предстои да бъде изградено най-голямото в света летище, под Босфора ще преминава гигантски тунел, на мястото на пристанището Хайдарпаша ще се издигне нов Олимпийски стадион. Ще се строят и три нови атомни централи.
За потентни на капитал инвеститори, кадърни архитекти и големи строителни концерни в момента има доста работа в Турция. Тези дни турското правителство обяви на търг два нови мега-проекта: западно от Истанбул ще се строи най-голямото в света летище, което ще струва близо 7 млрд. евро, а за изграждането на една нова атомна централа са предвидени 17 млрд. евро.
Атомни централи в земетръсна зона
Предвидената централа в Синоп край Черно море ще има общо четири реактора и ще се строи от японско-френски консорциум, в който участват концернът "Мицубиши" и двете френски фирми "Арева" и "ГДФ-СУЕЦ". А и това не е единственият атомен проект, макар че цялата територия на Турция е земетръсна зона.
Още преди две години Ердоган и тогавашният руски премиер Путин се споразумяха за това, "Росатом" да строи нова централа край Средиземно море в Аккую, край пристанищния град Мерсин. При това Аккую се намира недалеч от тектонски разлом. Протестите срещу новите атомни централи обаче са спорадични.
Екологични сдружения в Аккую и Синоп успешно мобилизираха за протестни действия, но те си останаха предимно на местна основа. А и обещанията за разкриване на нови добре платени работни места в новите атомни централи изиграха допълнителна демотивираща роля.
Официално турските власти обясняват, че атомните централи се строят, за да покрият растящите енергийни нужди на бурно развиващата се икономика. И наистина, Турция има висок външно-търговски дефицит, въпреки високия си експорт. Той се дължи основно на гигантските сметки за закупуването на газ и петрол. Сегашната идея е, Турция на всяка цена да намали енергийния внос от чужбина чрез строежа на нови централи, използващи силата на атома, на водната енергия, но и на въглищата.
Амбициозни планове с неясна цел
За развитието на възобновяемите енергии като вятърната и слънчева, Турция досега не е направила почти нищо. Има само два малки ветрогенераторни парка, а съоръженията за соларна енергия се намират още в изпитателна фаза. В Турция липсват и фотоволтаични инсталации по покривите на частните къщи. Турското правителство си е поставило за цел, до 2030 г. да покрива най-малко 15% от нуждите на страната чрез атомна енергия.
В същото време експерти обръщат внимание на факта, че атомната енергия е неизгодна за Турция по икономически съображения. Огромните разходи по нея в крайна сметка ще се плащат от потребителите. Затова се предполага, че същинският мотив на правителството в Анакара е, да създаде поне потенциални предпоставки за строежа на атомна бомба - особено като се има предвид, че някои съседни на Турция страни като Иран също гонят подобна цел.
opalaa
на 10.05.2013 в 20:44:22 #1Хаха Дойче веле не разбирам вие ли сте наивни или нас ни правите на наивни.Какъв Иран?Та той няма атомно оръжие............. Атомен Израел е в близко съседство и това кара Турция да търси атомна бомба.