От "Лукойл" твърдят, че губят по 12 ст. на всеки литър бензин А-95, съобщи News.bg. Печалбата на компанията от дизел е една стотинка за литър. В същото време над 1 милиард евро са внесли в хазната през 2010 „Лукойл". Това обяви представител на компанията Сергей Гиндич на заседание на Комисията по икономическа политика, проведено в парламента.

Общо четири стотинки на литър е стойността на биокомпонентата в цената на дизела, твърдят от  "Лукойл". Представители на браншовата асоциация обаче твърдят, че оскъпяването от биодизела е половин стотинка и отпадането му няма да повлияе на цената.

Биокомпонентата е включена само в цената на дизела. Другите елементи на стойността му са, според "Лукойл" са: транспорт - 3 ст.,  разходи за маркетинг -  2 ст.,  дистрибуция - 23 ст., преработка - 14 ст., стойност на нефта - 99 ст., акциз и ДДС - 1.03 лева на литър. По този начин излиза данъчните плащания формират 41% от цената на дизела при "Лукойл".

От своя страна „Ромпетром" обяви, че от три години работят на загуба, като според данните им натрупаната загуба за този период е 25 милиона лева.

Бившият икономически министър Петър Димитров иронично коментира: „Много хуманно звучи да работите на загуба". Той показа данни от 31 март, според които дизелът е по-евтин в девет страните от Европейския съюз. Според бившият икономически министър цена над 2 лева е взривоопасна и превръща българите в протестиращи араби.

По време на днешния парламентарен контрол действията на "Лукойл" отново предизвикаха сериозна полемика сред депутатите. Депутатът от БСП Георги Пиринскибюджетът на държавата е поставен в зависимост от определени фирми и в частност „Лукойл". призова правителството да излезе с най-конкретни мерки за предотвратяване на рисковете за националната сигурност от поведението на „Лукойл", съобщи News.bg. Той припомни изказване на премиера Бойко Борисов на 21 март, че

Премиерът зададе въпроса какво ще стане, ако лятото рафинерията излезе за 4 месеца в планов ремонт, на което има право по закон, припомни още Пирински и поиска да чуе от вътрешния министър дали са преценени тези рискове за националната сигурност.

В отговор Цветан Цветанов отбеляза, че въпросите касаят предишни периоди от последните 20 години и процеса на приватизация. За действията на правителството той каза: „Трябва да се придържаме към нормалния пазарен принцип". След като разясни какво представлява по принцип рискът за националната сигурност, Цветанов съобщи, че за 2010 година рискът за националната сигурност е дългосрочен и със среден интензитет.

Днес собственикът на "Петрол" Денис Ершов се обърна към Трайчо Трайков в отворено писмо. Ершов коментира, че икономическият министър  има представител със „златна акция" в „Нефтохим" и нямат основание думите му, че разходите за преработка са „черна кутия".