Европейският съюз похвали Македония за проект за възобновяема енергия. Става въпрос за пионерски проект за трансформиране на застаряваща въглищна мина в две нови слънчеви електроцентрали. Проектът е в съответствие с целите на ЕС за намаляване на замърсяването и справяне с климатичните промени, пише Еuractiv.
"Зелената сделка" на ЕС предвижда намаляване на емисиите на парникови газове до нула до средата на века, но се сблъсква с съпротива от по-зависимите от въглищата членове, водени от Полша.
Енергийната общност - международна организация, създадена от ЕС, обхващаща девет амбициозни държави членки - има за цел да разшири енергийната си политика до потенциалните членове, какъвто е Македония.
"С този проект Македония показва отличен пример за това как въглищните региони могат да бъдат рентабилно преобразувани, осигурявайки нови възможности за заетост на бившите работници в сектора и задвижвайки устойчиво регионално развитие." Това коментира Дженез Копач, ръководител на Секретариата на Енергийната общност.
Правителството на западната ни съседка оповести търг, с който търси инвеститори да построят два слънчеви енергийни блока с комбинирана мощност до 100 мегавата. Предвидено е парковете да се изградят на мястото на въглищната мина в западното село Осломей. Проектът ще бъде осъществен в партньорство с държавната енергийна компания ESM.
Всички заинтересовани страни могат да подадат офертите си до 8 май. Оценката на проекта е около 80 милиона евро, или 86 милиона долара.
Договорът ще бъде валиден за 35 години, през които частният инвеститор ще плаща на ESM годишна такса, равна на 10% от приходите от продажбата на мощност на слънчевия парк на пазарни цени.
След изтичането на срока, паркът ще премина в ръцете на ESM.
Според тръжната документация победител ще бъде кандидатът, предлагащ най-висок процент доход от продадената електрическа енергия на свободния пазар. Цената на електроенергията на регионалните борси HUPEX и OPCOM ще служи като ориентир.
Докато Западна Европа се отдалечава от въглищата за постигане на климатичните си цели, Западните Балкани остават дом на седем от десетте най-замърсяващи въглищни централи в Европа.
В доклад на Световната банка се посочва, че около 1 600 души умират преждевременно всяка година в резултат на излагане на замърсяване на въздуха в Македония.