Продукцията на металургичното производство се реализира успешно на външните пазари и формира основен дял от 16% в общия обем на изнасяни български стоки. Независимо от икономическата криза секторът за производство на основни метали в България може да се похвали с постоянно нарастващ годишен оборот и инвестиции в сектора. Печалбата на един зает в производството бележи почти трикратно увеличение последните години.

В сравнение с останалите сектори на преработващата промишленост, металургията се отличава с най-високата производителност на труда, където увеличението е почти двукратно, двойно нараства и делът на добавената стойност.

Върху това акцентира зам.-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева по време на отбелязването на 50-годишнината от обявяването на „Деня на металурга". По нейните думи празнуването на юбилей само по себе си е значим факт в историята на една индустрия, още повече, когато тя се развива успешно.

„Българската металургия е наследник на дългогодишни традиции и опит. Нейното значение днес е определящо за създаването и укрепването на индустриалното производство в страната чрез осигуряването на ресурсната база за развитие на машиностроенето, електрониката, енергетиката и строителството, както и на редица други сектори от икономиката ни. Затова е важно в сектора да се гарантира и качеството на наетите кадри. Това е и едно от основните предизвикателства, пред което се изправя индустрията - наемането на млади квалифицирани кадри", допълни зам.-министър Янева.

В тази посока ще бъдат насочени и действията на Министерството на икономиката и енергетиката, което ще инициира работни срещи между Българската асоциация на металургичната индустрия, представители на бизнеса - самите металургични дружества, и Министерството на образованието и науката, на които да се чуят предложенията и идеите как да се гарантира наличието на подготвени кадри в българската металургия.

Зам.-министър Анна Янева призова представителите на металургичната индустрия към повишаване на инвестиционната активност в областта на технологичното обновление на предприятията, прилагането на ниско-въглеродни технологии и екологични иновации, което ще допринесе за повишаване на енергийната и ресурсна ефективност на производството в България.