Като мираж в пустинята, дъното на кризата в жилищния сектор на САЩ изглежда, че се отдалечава все повече от ден на ден. В един момент имаме скок в продажбата на домове и всички започват да коментират, че дъното е достигнато, но следващия месец пазарът отново бива разочарован от следващото дъно и миражът се изпарява, коментира списанието Businessweek.  

Всички анализатори и икономисти се опитват да дадат възможно най-точната оценка за това, кога ще бъде достигната най-ниската точка на рецесията в сектора на недвижимите имоти, но изглежда че на този етап това е много трудна задача.

През последната седмица на юни, в края на традиционно най-силното тримесечие за продажби на домове в САЩ, излязоха данните за продажбата на съществуващи и нови жилища, като и двата показателя бяха под-очакванията, което не вещае нищо добро за пазара. На 25 юни, показателят за продажбата на съществуващи жилища показа спад от 0.3% за май до годишен темп от 5.99 млн. броя. На следващия ден дойде следващият удар, когато данните за продажбата на нови жилища показаха спад с 1.6% през май до годишен темп от 915,000 единици.

Слабите показатели за продажбата на имоти през май заедно с лошите прогнози за печалбите на компаниите в строителния бранш, напълно разбиха надеждите на инвеститорите, че скоро ще дойде края на проблемите при пазара на американски жилища. Надеждите и на анализаторите бяха големи през април, когато продажбата на нови домове изненадващо се изстреля с 13%, заради по-агресивното намаляване на цените. Средната продажна цена през април се понижи с 11% на месечна база до $229,100, което беше най-големия й спад за такъв период от 1970 г.

Все пак за строителите, намаляването на цената вече не може да реши проблема със слабите продажби, тъй като се достига точката на рентабилност. Компанията Lennar, която е вторият по големина строител в САЩ, обяви загуба от по $1.55 на акция за второто тримесечие, докато анализаторите очакваха печалба от 5 цента на акция. Все пак фундаментите пред Lennar са добри и сега е отличен момент да се купуват акциите на компанията, твърдят икономисти

Инвеститорите също не могат да спят от мисълта, кога ще започне да се възстановява пазарът на недвижими имоти в САЩ. Много от тях коментират, че 2007 г. вече е отписана за достигане на дъно, като то може да е основното събитие през 2008 г. или 2009 г. За да стане положението още по сложно допринасят майските данни за продажбата на домове, чиято отрицателна корекция е доста слаба в сравнение с рязкото покачване от миналия месец. Историята помни, че и преди години, когато в един месец се продадат неочаквано много жилища, следващия месец следва понижение на показателя.

С покачването на лихвата по ипотечните кредити, проблемите във вторичния кредитен пазар и нежеланието на американците да купуват домове точно сега, бъдещето на сектора става все по-непредвидимо.