Проучване, публикувано наскоро в журнала Obesity Research & Clinical Practice, е установило, че в днешно време на зрелите хора им е по-трудно да поддържат същото тегло, отколкото на хората преди 20-30 години, дори и при същото количество на приемана храна и упражнения, пише TheAtlantic.com.
Авторите на изследването са проучили данните за диетата на 36 400 американци между 1971 г. и 2008 г., както и физическата активност на 14 419 души между 1988 г. и 2006 г. След това обединили данните заедно с количеството храна и активността, възрастта и индекса на телесната маса.
Учените открили доста изненадваща връзка: даден човек през 2006 г., който изяждал същото количество калории, приемайки същото количество макронутриенти като протеини и мазнини и упражнявайки се точно колкото човек на същата възраст през 1988 г., би имал с около 2,3 пункта по-висок индекс на телесната маса.
С други думи хората днес са с около 10% по-тежки от тези през 80-те години на миналия век, дори и да следват абсолютно същите планове за начин на хранене и упражняване.
„Резултатите от нашето проучване сочат, че ако сте на 25 години, ще трябва да ядете по-малко и да се упражнявате повече от по-възрастните, за да предотвратите качването на килограми", заяви проф. Дженифър Кук от Йоркския университет в Торонто. Тя добави, че това показва, че може да има други специфични промени, които допринасят за повишаването на затлъстяването отвъд храненето и упражненията.
Все още е само въпрос на хипотези какви могат да са тези други промени. Кук изказа предположение, че три различни фактора може да причината възрастните днес да изпитват по-големи трудности да поддържат нормално тегло.
Първо - хората са изложени на повече химикали, които може да водят до качване на тегло. Пестициди, забавители на горенето и субстанции в хранителните продукти могат да изменят хормоналните ни процеси по начин, по който телата ни качват и задържат повече килограми.
Второ - употребата на лекарства се е увеличила драстично спрямо 70-те и 80-те години на миналия век. Днес антидепресантите са едни от най-често предписваните лекарства в САЩ и много от тях се свързват с качването на тегло.
Трето - учените смятат, че микробиомите на американците може по някакъв начин да са се променили от 80-те години до днес. Добре известно е, че някои видове бактерии в червата правят човек по-склонен към напълняване.
Американците ядат повече месо, отколкото преди няколко десетилетия, а много животински продукти са обогатени с хормони и антибиотици, за да се подсили растежът им. Всичко това може да променя бактериите по начини, които първоначално са едва доловими, но с времето се натрупват. Кук смята още, че разпространението на изкуствени подсладители също може да оказва влияние.
„Фактът, че днес теглото на американците е повлияно от фактори отвъд техния контрол е знак, че обществото трябва да се отнася по-добре към хората, независимо от телата им", подчерта Дженифър Кук.
Тя добави, че има огромни предразсъдъци спрямо хората с наднормено тегло. „Те са считани за мързеливи и егоистични. Това изобщо не е така. Ако проучването ни е правилно, трябва да ядете дори по-малко и да се упражнявате повече, само за да имате същото тегло като на родителите си, когато са били на вашите години", каза Кук.