Международната агенция за кредитен рейтинг Moody's Investors Service промени перспективата за рейтинга Baa3 на дългосрочните облигации в чужда и местна валута на Правителството на България от стабилна на положителна, съобщиха от финансовото ни министерство.

Перспективите за рейтинга A1 на България на тавана на облигациите в чужда валута, Baa3 на тавана на депозитите в чужда валута и Baa1 на тавана на депозитите в местна валута също бяха променени от стабилни на положителни. Промяната не засяга тавана на облигациите в местна валута на България, който е Aa3, допълниха от МФ.

Повишаването на рейтинга е вследствие на големият икономически ръст, който страната отчита, строгата фискална политика на българското правителство и присъединяването на България към ЕС.

Друг важен фактор, който е повлиял на решението на международната рейтингова агенция е намерението на страната да се присъедини към европейския валутен механизъм ERM-2 преди лятото на 2007 г.

По предварителни данни бюджетният излишък на България за 2006 г. е 3.7% от БВП, което прави страната с най-голям подобен излишък сред всички страни членки на ЕС.

Държавният дълг към БВП се е понижил до 24% от брутния вътрешен продукт, след като през 2001 г. съотношението е било 66%, посочват още от Moody's.

Високият икономически растеж от 6.5% за изминалата година и заложените приоритети за 2007 г., показват желанието на правителството да продължи да провежда затегната фискална политика, казва водещият рейтингов анализатор на Moody's за България Кенет Орчард.

Рисковете към страната са допълнително понижени от подобрената валутна и матуритетна структура на държавния дълг, комбинирана със значителния фискален резерв, който страната поддържа за „кризисни" ситуации, допълва още Орчард.

Въпреки това големият дефицит по текущата сметка на България, който е около 16% от БВП, заедно с високият все още външен дълг, може да окаже негативи върху рейтинга на страната за в бъдеще.

„Това са добри новини", заяви заместник министъра на финансите Георги Кадиев, коментирайки решението на рейтинговата агенция. Той поясни, че министерството на финансите е наясно с проблемната ситуация относно текущата сметка на България, затова е твърдо решено да компенсира този дефицит с постигането на бюджетен излишък от 2% през тази 2007 г.

Ако нивото на дефицита по текущата сметка и частния външен дълг на страната (58.6% от БВП) продължават да нарастват, Moody's най-вероятно няма да предприеме повторно покачване на кредитния рейтинг на България, заяви анализаторът на развиващите се пазари към „Банк Аустрия" Симон Куихано-Еванс, цитиран от „Ройтерс".

По този начин Румъния, която към момента разполага със същия кредитен рейтинг като този на България, може да задмине своя южна съседка на сцената на рейтинговите съперничества.

„Понастоящем България отговаря на Маастрихтските критерии за дефицита, дълга и лихвения процент, свързани с приемането на еврото, но не отговаря на критерия за инфлацията", заявил Орчард.

„Въпреки че очакванията са тази година инфлацията да се понижи от сегашните високи нива е малко вероятно тя да падне под Маастрихтския критерий през следващите три или четири години", добавил той.

Въпреки че присъединяването към Европейския Валутен Съюз остава в далечното бъдеще, според Moody's перспективите за приемане на еврото имат възпиращ ефект за дестабилизиращите капиталови потоци от страните в ЕВМ2. Повишената стабилност на валутните курсове означава, че всякакви валутни несъответствия не трябва да бъдат скъпоструващи за правителството, а икономиката и фискалните приходи не трябва да бъдат свивани.

Припомняме, че през октомври миналата година Standard & Poor's Ratings Services повиши държавния кредитен рейтинг в чужда валута на България на 'BBB+/A-2' от 'BBB/A-3'.