Кредитната агенция Moody's запази прогнозата си за икономически растеж от малко над 3% на страните от Г-20 за настоящата и за следващата година.

Агенцията обаче предупреди за наличието на геополитически рискове, за риск от протекционизъм в САЩ, за възможен негативен ефект от глобалното затягане на паричните политики на водещите централни банки, както и за политиката на ограничителни финансови мерки в Китай.

Изненадващо силните данни през първата половина на годината са накарали Moody's да повиши прогнозите си за ръст на икономиката на Китай от 6.6% до 6.8%, на Южна Корея - от 2.5% до 2.8% и на Япония - от 1.1% до 1.5%.

Въпреки подобрената прогноза за Китай, агенцията предупреди, че икономиката на страната все повече зависи от натрупването на нов дълг, за да се стимулира икономическия растеж. През май тя понижи кредитния рейтинг на Китай с една степен до ниво от "А1", заявявайки, че финансовата мощ на китайската икономика ще ерозира през следващите години.

Moody's очаква и продължаващо ускоряване на икономическия растеж на еврозоната и през останалата част от годината. Повлияна от серията силни показатели за бизнес и потребителските настроения в региона, тя прави възходяща ревизия на прогнозите си за основните европейски икономики.

Растежът на Германия се очаква да достигне до 2.2% за 2017 г. и до 2.0% за 2018 г., а този на Франция от 1.3% до 1.6% за тази и от 1.4% до 1.6% за следващата година. Moody's прогнозира подобни оптимистични данни и за Италия. Агенцията очаква растежът на БВП на цялата еврозона да бъде 2.1% през 2017 г. и 1,9% през 2018 г.

Кредитната агенция обаче намалява прогнозата си за растежа на БВП на САЩ от 2.4% до 2.2% през 2017 г. и от 2.5% до 2.3% през 2018 г., изтъквайки по-слабата от очакваното първа половина на настоящата година и очакванията за по-скромни стимулиращи фискални политики, отколкото се предполагаше по-рано.

Балансът на рисковете е по-благоприятен, отколкото в началото на годината. Въпреки това има такива, свързани с конфликтите на Корейския полуостров, Южнокитайско море и в Близкия изток, отбелязва Moody's.

Изпитателното изстрелване на ракети от Северна Корея, засилването на агресивната реторика от двете страни и твърдата позиция на администрацията на американския президент Доналд Тръмп повишиха риска за конфликт на Корейския полуостров, посочва агенцията.

Агенцията също така посочи, че изглежда е "възобновена инерцията" за решаване на двустранните търговски въпроси, считани от администрацията на Тръмп като нелоялни търговски практики и които биха могли да навредят на растежа, ако бъдат въведени широкообхватни мерки в тази посока.

Относно капиталовите пазари, Moody's предупреждава за рискове от нарастваща волатилност с оглед на историческо повишените цени на финансовите активи и поради очакванията на голяма част от инвеститори, че лихвените проценти ще останат ниски, въпреки че Федералният резерв и Европейската централна банка заявиха, че се подготвят да започнат изтегляне от настоящите нестандартни стимулиращи парични политики.