Правителството на Русия дава сигнали, че ще блокира всякакви усилия на западни банки да прехвърлят местните си звена към руски притежавани субекти, според Bloomberg, който цитира източници на медията. Сред най-големите засегнати банки са европейските кредитори Raiffeisen и UniCredit. Русия е особено разтревожена от евентуално подобно споразумение, което ще я отвори за допълнителни западни санкции, установи Bloomberg.

Русия е способна и е попречила на не на една продажба на чуждестранни купувачи. Ето защо и тези западни банки изглеждат блокирани и с ограничени възможности. Още по-голямо усложнява би имало, ако погледнем и фактът, че Русия все още гледа на Raiffeisen и UniCredit като на жизненоважни посредници при разплащанията. Това последно развитие ев продължение на кампанията на Кремъл да задържи западните фирми в страната. Русия наскоро разшири списъка си с пречки за излизане.

Западните власти също създават предизвикателства на компаниите. Преди това Raiffeisen беше предупредена от Министерството на финансите на САЩ за поддържаното си присъствие в Русия и предишните усилия на австрийската банка да репатрира активи на стойност 1,6 милиарда долара също предизвикаха предупреждения от САЩ.

Според източници дилърът е предложил множество купувачи през последните две години, които не са успели да спечелят западните регулатори. Русия също отхвърли една предложена сделка, според Bloomberg.

Опитът е подобен и при УниКредит. Въпреки че Mubadala, държавният фонд на Абу Даби на стойност 300 милиарда долара, показа готовност да закупи руския отдел на UniCredit, той се отказа от сделката през 2023 г., заради потенциална съпротива на САЩ, според източници. Според списък на Yale School of Management, над 1000 глобални фирми са напуснали Русия до известна степен след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. Предвид пречките, поставени от руското правителство, тези компании са поели загуби от над 100 милиарда долара до март, писа Reuters.