По правителствени данни, обнародвани в понеделник и цитирани от Financial Times, ръстът на японската икономика за четвъртото тримесечие на миналата година възлиза на 5.5%, което е най-силния резултат за последните три години.

От правителството са очаквали ръст от 4.8%, което е от качествена разлика с ръста на предходното слабо тримесечие, годишно претеглен 1.2%. Анализаторите на британската медия обаче не очакват промяна в позициите на борда на Bank of Japan, който ще се събере на двудневна среща за политиката на 19ти и 20 март и най-вероятно няма да променя настоящото лихвено равнище от 0.50%.

Обаче индексите реагираха на информацията за добрите резултати и Nikkei 225 завърши с 0.75% нагоре. „Японските акции, здравата ударени от последното сътресение на пазара, постепенно се възстановяват, отчасти и поради продължаващата слабост на йената".

След резкия спад на фондовия пазар в Шанхай, който стана знаменосец на глобалните разпродажби, йената се засили до Y115 от Y120 за долар. В понеделник йената пак се смъкна на Y118.5, което повиши надеждите, че експортния бум на Япония може да продължи.

Според главния икономист на Nikko Citigroup в Токио, ранните сигнали за текущото тримесечие също са добри. Данните от януари дори говорят за ръст на потреблението, „ахилесовата пета" на японската икономика. Най-ново изследване е установило засилване на домакинските разходи 0.6% на годишна база, което е първият положителен резултат от декември 2005. Малко по-голямата склонност към купуване вероятно отчасти се дължи и на временното съкращаване на данъчната тежест общо за страната с $25 млрд.

Потреблението в страната все още изостава на фона на възраждането на експорта и капиталовите инвестиции. Именно последните две са главен фактор за учудващо силни ръст за Q4. Четвъртото тримесечие се отличава с ръст на капиталовите разходи 3.1% спрямо Q3.

Липсата на силно потребителско търсене плюс спада на цените на енергията са натискали надолу главния индекс на потребителските цени, който през януари е нула. Пазарите очакват индексът на потребителските цени за февруари да се промени или на -0.1, или на -0.2 процента.

Логиката на анализаторите сочи, че BOJ през този месец няма да се реши на повишаване на лихвата, защото отчита на първо място динамиката на цените.

Бивш финансов заместник-министър на Япония обяснява, че е неправилно да се сичта, че Япония отново пада в дефлация. Цените се смъкват поради структурни фактори, включително по-големия дял на частична работна заетост и страховитата конкуренция в местната електронна индустрия.