Колко може да се промени икономическата карта на света за 12 години? Отговорът е: "Доста". За този период едни държави стават водещи лидери, а други изпадат от класацията на най-големите икономики.
Най-осезаемата тенденция е агресивната експанзия на развиващите се държави и конкретно на гигантите Китай и Индия. Някога далеч зад лидерите, днес и в бъдеще двете азиатски страни ще бъдат основни фактори в глобалната икономика.
От CNN Money са съставили иконографика за измененията при десетте най-големи държави според размера на брутния им вътрешен продукт (БВП) за периода от 2008 до 2016 година, включително и очакванията за това къде ще се намират те в следващите четири години. Изчисленията са направени на база на данни и прогнози на Международния икономически форум (МВФ).
Източник: CNN Money
Няма съмнение, че за този 12-годишен период лидер ще остане икономиката на САЩ, която ще продължава да расте със солидни темпове. И ако преди осем години тя е възлизала на 14,7 трилиона долара, то след още четири се очаква да достигне 22,5 трилиона долара.
Любопитно обаче е какво се случва с първия подгласник на Щатите. Ако през 2008 година това е Япония, която тогава е три пъти по-малка от САЩ, то още през следващата година тя е изпреварена от Китай.
Източник: CNN Money
През следващите осем години БВП на азиатската държава нараства двойно, като очакванията са за 2016 година индикаторът да бъде в рамките на 12 трилиона долара. В следващите 4 години се очаква той да скочи до 16,2 трилиона долара.
2008 година Индия не влиза в топ 10 на световните икономики за разлика от Испания. Тогава Русия е предпоследна с резултат от 1,7 трилиона долара. Четири години по-късно Индия влиза в листата на 10-о място.
Източник: CNN Money
През тази година страната вече е изпреварила друга развиваща се държава - Бразилия и се нарежда на 7-ма позиция с 2,5 трилиона долара. Според прогнозите една от най-бързо развиващите се икономики през последните години ще се качи с още една позиция нагоре и ще изпревари Франция през 2020 година.
Докато през 2015 година заради евтиния петрол и последвалите финансови затруднения Русия изпада от класацията на 10-те най-големи икономики, заместена от Канада на последното място, то след четири години се очаква тя отново да влезе в списъка, изпреварвайки северноамериканската страна.
Източник: CNN Money