В бюджетите на новите членки на ЕС от централна и източна Европа няма повече нередности по сравнение със старите страни членки - твърди Европейската сметна палата, независима агенция със седалище в Люксембург, която играе ролята на външен одитор на ЕС.

Витор Мануес Силва Калдейра, президент на Европейската сметна палата, е казал пред Financial Times, че в бюджетен цикъл 2007 - 2013 е предвиден по-строг контрол, така че да се гарантира правилното изразходване на финансовите помощи за регионите.

От 1994 до 2006 г. одиторите отказват да признаят, че годишният бюджет на ЕС е „чист". Предстои изготвянето на оценката за бюджет 2007. През 1999 критиките на Сметната палата доведоха до масовата оставка на Европейската комисия на Жак Сантер, това бе най-зрелищният колапс на управителната власт на ЕС за 50 години, пише FT.

През последните години крещящите проблеми идват не от субсидиите за земеделието, а в бюджета по структурните фондове, който разпределя  помощи за най-бедните региони на блока. Миналия ноември одиторите посочиха в свой доклад, че очевидната корупция е рядкост, но в 12% от програмите за регионална помощ на обща стойност €32.4 млрд. за 2006 е имало нередности.

В доклада специално внимание бе отделено на новите членове България и Румъния, но според Калдейра одиторите нямат доказателство, че бившите комунистически страни, присъединили се към ЕС през 2004 и 2007, правят повече нарушения, отколкото старите страни членки.

"Проблемите, които установихме например в Чехия и Словения не бяха по-различни от тези които открихме в старите страни - членки. Различното е, че капацитетът на новите членки да абсорбират цялото финансиране на разположение и възможността им да стартират проекти, са ограничени".

Една от причините за общественото мнение в ЕС за лошо разпределение на бюджета и изразходване на парите от данъкоплатците са именно докладите на одиторската организация. Но Сметната палатае, както и самата Еврокомисия, са убедени, че истинските проблеми се намират вътре в самите 27 държави членки.

В средата на февруари Еврокомисията заплаши Австрия и Германия, че ще ги атакува в съда, ако не осигурят по-пълни детайли за това как разпределят фондовете за регионално развитие.

На 29 февруари МФ на България получи писмо, с което бяхме уведомени, че за нас е спряно финансирането по програма ФАР. Блокираните програми са за € 50 милиона. От тях 36 милиона евро са по програми, управлявани от Министерство на регионалното развитие и благоустройството и 14 милиона евро са от програми на Министерство на финансите.

Тази сутрин кметът на София Б. Борисов е заявил пред централната телевизия, че за България са спрени средствата и по програма САПАРД. Очакваме повече подробности.