Масачузетс, Ню Джърси, Мериленд, Вашингтон и Калифорния са най-успешните американски щати, те се адаптират най-успешно към новата икономика, базирана на глобализма, преприемачеството и иновацията.
Индексът на щатската Нова икономика за 2007 е изготвян от фондация Юинг Марион Кауфман и фондацията за Информационни технологии и иновации.
Индексът измерва доколко щатите успяват да се трансформират от индустриалните модели, измерващи успеха с броя на големите компании разположени в щата, към моделите, които създават и запазват висока добавена стойност и високоплатени работни места.
Върхът се оглавява от щата Масачузетс, втори и трети са Ню Джърси и Мериленд. През периода 2002 - 2007 сериозно са напреднали Уисконсин, Вермонт,Северна Дакота и Роуд Айлънд, докато Хаваите, Оклахома, Ню Мексико, Орегон, Аризона, Майн и Мисури са спаднали сериозно.
Най-зле пригодени към новата икономика според изследването са Западна Вирджиния, Мисисипи, Южна Дакота, Арканзас и Алабама
„Най-отличителната черта на новата икономика са неумолимите равнища на структурна икономическа промяна", казва в изявлението си президентът на фондация Кауфман. „Щатите, които са се адаптирали към новите реалности, ще бъдат в най-добра позиция за силен ръст в стандарта на живот за жителите".
Най-важният стимул за новата икономика според индекса е информационната технология, която стимулира производителността в почти всички индустрии.
Дори и най-добре справящите се щати се сблъскват със силна конкуренция от чужбина. Тъй като технологиите правят възможно извършването на все повече работа изнесено, редица нововъзникващи пазари изграждат инфраструктура, обучават работна сила и създават бизнес климат, на много по-ниски цени.
За да могат да се конкурират в глобалната икономика, щатите повече не трябва да се насочват към понижаване на разходите и солидни отстъпки за компаниите, разположени на тяхна територия. Напротив, сега фокусът трябва да бъде обърнат към създаване на среда, стимулираща иновациите и високите умения.
Според индекса, щатите на върха имат висока концентрация на мениджъри, професионалисти и завършили колеж жители. Компаниите, в които тези специалисти работят, изглеждат по-настъпателни на световния пазар - както по отношение на износа, така и като инвестиции в чужбина.
Предприемачеството във всички щати на върха е над средните стойности. Щатите „на дъното" зависят от естествените ресурси и масовото производство.
Щатите най-нагоре в списъка са по-благосъстоятелни, като изследването установява силна корелация между позицията на всеки щат в своеобразната класация и доходът на глава от населението.
В регионално отношение, 14 от най-„новите" щати са разположени в Североизтока на Америка, Средният Атлантик, планинския Запад и Тихоокеанското крайбрежие. 15 от 20-те най-изоставащи в класацията са в Средния Запад, Големите равнини и южните региони.
Индексът използва 26 индикатора за структурата на икономиката при класирането на всеки щат. Изследва се до каква степен икономиката на щата се базира на знание, глобализирана е, насочена е към предприемачеството, информационните технологии и иновациите.
Георги Д
на 01.03.2007 в 09:04:10 #1Няма ли някой, който да познава Станишев, Кобургготски или Доган, та да им каже да прочетат тази публикация! Наистина ли главите им са толкова чугунени, че да не могат да загреят какво трябва да правят? Защото, щом са толкова властолюбиви, би трябвало поне донякъде да правят нещо за доброто на българите, освен за себе си, за кръговете си и за партиите си.