По сключени предварителни договори и договори за присъединяване в близките години се очаква присъединяването на нови 1742 мегавата от фотоволтаични централи, както и на нови 651 мегавата мощности от ветрогенератори. Това пише в Доклада за състоянието на българската енергетика, който се очаква да бъде разискван днес от депутатите в пленарна зала. Документът бе представен по-рано тази седмица в Комисията по енергетика, но тези данни не бяха оповестени от енергийния министър Драгомир Стойнев пред експозето му пред народните представители.
Това на практика означава, че към елекроенергийната система на страната, която едвам понесе шоковото включване на хиляди мегавати възобновяеми мощности през последните години, ще бъдат включени нови 24 хил мегавата(2.4 гигавата) ВЕИ-та трансформиращи слънчевата и вятърната енергии в електрическа. Това е мощност, която дори надхвърля тази планирана за двата "хилядника" на АЕЦ Белене, които все по-усилено вървят към фаза на "рестартирае"
В доклада е посочено, че от 2008 г. до 2012 са присъединени 3283 мегавата фотоволтаични и вятърни електроцентрали, като само за 2012 г. е имало включване на 1651 такива мощности.
Не е ясно, каква част от тези нови 2.4 гигавата, които предстои да бъдат присъединени ще достигнат до фаза на експлоатация. Припомняме, че в началото на юли американската компания AES, която държи ТЕЦ Марица изток 1, се отказа от изграждането на обявения за „най-голям" фотоволтаичен парк. Той трябваше да бъде разположен в Силистренско и да бъде с мощности от 80 мегавата.
Ясно е обаче че ако се присъединят дори 1.5-2 гигавата от тези нови това ще доведе до големи изпитания енергийната ни система и може да изведе в принудителен отпуск стотици миньори и енергетици. В самия доклад дори е написано, че през първото полугодие на 2013 г. „драстичното увеличение на инсталираните мощности от фотоволтаични и вятърни електроцентрали доведе до сериозни проблеми при поддържане на баланса между производството и потреблението на електрическа енергия в страната"
Важно е да отбележим, че Електроенергийният системен оператор дори и в момента ограничава конвенционалните мощности от АЕЦ Козлодуй и тецовете (т.нар кондензационни централи) поради ниското потребление и задължението на държавата да изкупува на 100% произведеното от веитата.
В същото време според първоначалните оценки от доклада, подписан от министър Стойчев, целта за брутното крайно потребление на електроенергия през 2012 г. генерирана от възобновяемите източници е преизпълнена, което прави намерението за присъединяване на нови стотици мегавати ВЕИ още по притеснително.
Наскоро в интервю за Money.bg един от членовете на ДКЕВР - Еленко Божков защити тезата, че нови електроцентрали трябва да се присъединяват едва при отпадането на стари мощности. Този принцип изглежда логичен на фона на това, че в края на 2012 в страната вече има почти поне два пъти пъти повече мощности отколкото средно се потребяват през годината.
Така политическото и експертното управление на енергетиката у нас е поставено пред сериозно изпитание да намери правилно решение на задаващата се ситуация. Предвид „колапса" в енергетиката, за който се говори непрекъснато от управляващите и опозицията, едва ли има възможност за нови грешни решения.
Рошко
на 02.08.2013 в 14:51:50 #5Огромен проблем! 2,4 ГВ нови ВЕИ мощности? Тия луди ли са? Има един единствен изход от ситуацията. Драстично намаляване на изкупуваната от ВЕИ-тата енергия и спад в цената им. Ще започнат да вият на умряло всички "инвеститори". Кой ви разреши да сключвате тези загробващи за българите договори? Еми държавата. А кой по-точно? Да се потърси сметка на тези, които са им предлагали условията за включване към системата! Директно в затвора, а коимисионните им да се конфискуват! Не са само ВЕИ-тата проблем обаче. Какви далавери са нанизани в АЕЦ-а? А какви далавери има в ТЕЦ-овете?
Bobby_gBG
на 02.08.2013 в 13:36:10 #4Няма нищо лошо да се включват фотоволтаици, а да се премахват ТЕЦ-ове, само че трябва да се намали цената на изкупуване от фотоволтаиците. Толкова е просто. Само че олигарсите не дават да се промени закона и да се намали до нормална цената на изкупуване на тази енергия. Ето това е големия проблем - олигарсите, мафиотите, които на практика ни управляват. ----------------------------------- Проблема е че това не може да се случи, тъй като всеки инвеститор като си е получавал разрешителното, е имал гарантирана цена за произведения ток, и сега съвсем спокойно може да осъди България за разликата ако просто ей-така му се намали изкупната цена. Т.Е. не зависи дали текущия закон се променя, ами всеки си е на заварено положение спрямо това какъв е бил закона когато е почвал проекта за ВЕИ!
Bobby_gBG
на 02.08.2013 в 13:34:11 #3Мамицата им долна червени боклуци които създадоха тези закони! Загробиха ни (за пореден път) за десетилетия напред! И сега пак ще направят същото ако ги оставим пак да си развяват коня! Нови избори веднага! А за да избегне държавата колапса по-скоро го виждам като плащане / откупуване на тези мощност и държането им като резерв. Да се плати стойността на изграденото на инвеститорите, защото в дългосрочен план да им изкупуваме произведената енергия барбар с надценката в гарантираната цена и 100% изкупуване ще ни бъде много по-скъпо...
Янакиев
на 02.08.2013 в 12:32:29 #2Само и тези 2.4 гигавата да можеха да се ползват щеше да е направо чудно, НО .. реално те се позлват на 20-25% само в 50% от деня. Вечер ще си стоим на тъмно, ако няма и вятър, а България не се слави като ветровита страна..
HaideNashte
на 02.08.2013 в 09:51:42 #1Ужас. Няма такава държава . От Тец на въглища цената на тока е 5 пъти по-евтина отколкото от фотоволтаици? И кой ще плаща вискоте цени - за да влизат пари в джобовете на шепа собственици на фотоволтаици? И защо трябва да закриват мините и миньорите да остават без рабта и поминък - като тока от въглища е много по-евтин