Цените на петрола във вторник сутринта се повишават, опитвайки се да се възстановят след срива им в понеделник на фона на пандемията на коронавирус и ценовата война между Саудитска Арабия и Русия.Но опасенията за рецесия в САЩ и други водещи икономики остават на пазара.

В понеделник в хода на търговията сортът Brent обновила минимум за последните четири години, поевтинявайки под 30 долара за барел.

Майските фючърси за Brent днес сутринта поскъпна на борсата ICE Futures в Лондон с 2,66%, до 30.85 долара за барел. През предишната сесия цената на тези контракти падна с повече от 11%.

Априлските фючърси за американския еталон WTI в същото време се вдигнаха при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) с 1,25 долара (4,36%) - до $29,94 за барел. В понеделник те се понижиха с 9,6%.

"Вероятно е пазарът да бъде подкрепен от купувачи, които искат да се възползват от по-ниски цени и затваряне на къси позиции", каза главният пазарен анализатор на AxiCorp Стивън Инес пред CNBC.

САЩ решиха да попълнят Стратегическия се петролен резерв. Други страни и компании също планират да попълнят резервите си на фона на спадащите цени.

"Въпреки това съоръженията за съхранение се запълват бързо. Ако те са пълни, търсенето ще намалее, а цените на петрола неизбежно ще паднат още повече. Глобалните пазари могат само да се надяват, че Саудитска Арабия и Русия могат да се споразумеят, преди да достигнем точката на психозата", добави Инес.

В понеделник редица страни активизираха усилията за ограничаване на разпространението на коронавирус COVID-19. На видеоконференция на страните от Г-7 ЕС предложи хората "временно да се въздържат от незадължителни пътувания до Европейския съюз, за да не допринесе за разпространението на коронавирус", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя предлага ограничението да бъде въведено за 30 дни. Тези и редица други ограничения безспорно ще натиснат още повече търсенето на суровината.