Цените на петрола растат слабо в понеделник сутринта, след като се повишиха с 5% миналата седмица поради опасения от липса на предлагане на пазара заради нестабилната ситуация в Казахстан и Либия.

Мартенските фючърси за сорта Brent на лондонската фондова борса ICE Futures към 9:15 ч. българско време в възлезе на $81,78 за барел, което е с $0,03 по-високо в края на предишната сесия. В резултат на търговията в петък тези договори поевтиняха с $0,24 (0,3%) - до $81,75 за барел.

Цената на февруариарските фючърси за америганския еталон WTI при електронната търговия на Нюйоркската търговска борса (NYMEX) към същия момент бе $78,98 за барел, което е с $0,08 повече от крайната стойност на предходната сесия. До края на търговията в петък цената на тези договори се понижи с $0,56 (0,7%), до $78,9 за барел.

През изминалата седмица Brent поскъпна с 5,1%, а WTI - с 4,9%.

Ситуацията в Казахстан буди опасения, тъй като страната изнася около 1,5 милиона барела на ден, каза Майкъл Линч, президент на Strategic Energy & Economic Research. Операторът на най-голямото петролно находище в Казахстан, Tengiz, заяви миналата седмица, че е принуден да коригира производството поради логистични проблеми, тъй като в обекта се провеждат политически протести, съобщи S&P Global Platts.

"Ако се загуби значителен обем от добива в Казахстан, възходящата тенденция на петролния пазар ще се засили", каза Линч, цитиран от MarketWatch.

Междувременно производството в Либия, което спадна миналата седмица поради затварянето на ключов петролопровод в източната част на страната, се възстановява. След приключването на работата по нефтопровода производството се увеличи с 900 хиляди барела дневно, съобщава Bloomberg.

"Пазарът на петрол се разраства, залагайки най-лошите сценарии за развитие на ситуацията в Казахстан и Либия, които в момента не са се реализирали, така че цените може да паднат малко", казва Вандана Хари, основател на Vanda Insights в Сингапур. "Опасенията за омикрон също се връщат на преден план", цитира експертът от Bloomberg.