Седмата национална конференция по енергийна ефективност „Изпълнение на политиката по енергийна ефективност: използване на националните и международните възможности" бе открита в столичния хотел „Шератон", предаде агенция „Фокус".

В началото на конференцията бе прочетено приветствие от министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

Известно е, че енергийната интензивност на българската икономика е висока и страната ни се нарежда на едно от последните места сред страните-членки на ЕС по ефективност на използването на енергийните ресурси.

Това е пречка за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика и за подобряване на характеристиката на околната среда, се казва в обръщението, в което се изтъква позитивното сътрудничество между България и ЕС в областта на енергийната ефективност.

Андре Мерние, генерален секретар на Енергийната харта, заяви, че живеем във време на несигурност, не знаем какво ще ни предложи бъдещето в условията на световна финансова криза, но в този глобализиран свят е необходим синхронизиран отклик.

Науката е все по-уверена, че трябва да намалим емисиите парникови газове в бъдеще. Уверен съм, че Енергийната харта, в която участват 51 страни, е в епицентъра на всички предизвикателства, посочи той.

Мерние поздрави страната ни за постигнатите резултати, но уточни, че има още много работа, която трябва да се свърши.
 
Директорът на Агенцията по енергийна ефективност Таско Ерменков посочи, че конференцията е традиционна. Той подчерта, че тя е организирана заедно с участието на Енергийната харта.

Идеята беше да съберем заедно едно активно европейско общество от партньори, за които енергийната ефективност е начин на живот, каза Таско Ерменков и изтъкна, че дебатите по закона за енергийна ефективност в парламента са приключили успешно и се очаква утре той да бъде гласуван.

Припомняме, вицепремиерът Ивайло Калфин заяви, че през последните години България обръща голямо внимание на енергетиката - чрез трайната промяна на производството на енергия в страната, чрез износа на енергия.

През последните години енергетиката не е просто дял от икономиката. Нейното измерение отива доста по-далеч - в области като опазването на природата и изменението на климата, коментира Калфин.