Повишената икономическа активност оказва влияние върху ръста на вноса, не само поради увеличеното потребление на домакинствата, но и в резултат на нарасналите инвестиции в страните от ЮИЕ, се казва в анализ на Райфайзен Рисърч.

Въпреки значителното подобрение в износа, повечето страни се сблъскват с висок търговски дефицит. Неблагоприятните тенденции в развитието на световната търговия значително допринесоха за лошия външнотърговски баланс на страните от ЮИЕ и са причина за дефицитите по текущите сметки.

Най-желаният начин за финансирането на дефицита е чрез преки чуждестранни инвестиции - т.е. неспекулативен дългосрочен чужд капитал. За новите членки на ЕС, преките чуждестранни инвестиции оказаха позитивно влияние върху експорта и ръста на производството, създаването на нови работни места, както и върху подобряването на ефективността на микроикономическо ниво.

През последните няколко години бе отбелязан значителен ръст на преките чуждестранни инвестиции, особено в Румъния и България. Нарастващият интерес на чуждестранните инвеститори към региона се дължи на перспективата за присъединяване към ЕС, евтината работна ръка в сравнение с новите страни-членки на ЕС, близостта до пазарите на ЕС, силният икономически растеж и продължаващите реформи. Процесът на приватизация в страните от ЮИЕ също оказа позитивно влияние върху притока на преки чуждестранни инвестиции.

През следващите няколко години се очаква постъпленията от приватизация да останат високи, тъй като значителна част от активите в страните от ЮИЕ все още са в държавни ръце. Либерализацията в транспортния и комуникационния сектор, комуналните услуги и приватизацията на финансови институции ще продължават да са генератор на притока от чуждестранен капитал в региона. Повечето от страните от ЮИЕ вече приеха насърчителни мерки, които поощряват чуждестранните инвестиции, тъй като отчетоха значението на преките чуждестранни инвестиции за икономическото си развитие.

Все още обаче, преките чуждестранни инвестиции на глава от населението са значително по-ниски в сравнение с Централна Европа - малко повече от 1000 евро на глава от населението, в сравнение с 2 900 евро в Централна Европа. По тази причина, страните от ЮИЕ фокусират вниманието си върху привличането на повече чуждестранни инвестиции, посредством които да могат да насърчат производството си и вноса на know-how, да повишат заетостта, да подобрят инфраструктурата и да спомогнат за намаляването на бедността. Все пак, за да се увеличи потока на чуждестранните инвестиции е необходима политическа стабилност, подобряване на инфраструктурата и качеството на образованието. Първите промени вече са на лице.