Растежът на българската икономика през 2017 година се очаква да достигне 3 на сто, като той ще бъде движен в голяма степен от вътрешното търсене, от частното потребление и инвестициите, показва пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите.

Сегашното предвиждане е по-добро от актуализираната есенна прогноза от миналата година, според която БВП се очакваше да нарасне с 2,9 на сто. Въпреки слабата възходяща ревизия икономическият растеж през текущата година ще се забави спрямо 2016-а, когато БВП се увеличи с 3,4 процента.

За разлика от миналата година, външният сектор ще има по-слаб принос за икономическия растеж с оглед на очакваното ускоряване на вноса, който ще бъде подкрепен от по-високото потребление и инвестиции. В същото време нарастването на износа ще продължи с по-умерен темп поради последните прогнози за външното търсене.

В същото време растежът на икономиката през 2017 година ще бъде подкрепен в най-голяма степен от вътрешното търсене, като се очаква частното потребление да нарасне с 2,3% на фона на по-нататъшно благоприятно развитие на трудовия пазар и продължаващо повишаване на доверието на потребителите.

Инвестициите в основен капитал ще нараснат през тази година с 2,8%, като основен принос за растежа ще има планираното повишение на публичните капиталови разходи, което е свързано с ускореното усвояване на средства от фондовете на ЕС. След като частните инвестиции отбелязаха растеж през миналата година за пръв път от 2012 година насам, Министерството на финансите не очаква тяхно съществено по-нататъшно увеличение през 2017 година.

Министерството е повишило леко и прогнозите за икономическия растеж през 2018 година до 3,1% и през 2019-а - до 3,2% от предходна оценка през миналата есен за повишаване на БВП през следващите две години с по 3 на сто. И тук причина за по-добрите прогнози са очакванията за по-нататъшно ускорено нарастване на частното потребление и на инвестициите (съответно до 3% и до 3,8% през 2018 година). В края на средносрочния прогнозен период (през 2020 година) растежът на БВП ще се стабилизира на ниво от 3,2 на сто.

Тенденцията на намаляване на безработицата ще остане в сила и дори ще се задълбочи през следващите няколко години. За 2017 година се очаква нивото на безработица да спадне до 6,9% от 7,6% през миналата година. И да намалее до 6,5% през следващата година и до 6,3% през 2019 година, като в края на прогнозния период (през 2020 г.) ще достигне 6,2 на сто.

Министерството на финансите прогнозира ускоряване на хармонизираната потребителска инфлация през настоящата година до 1,2% на фона на текущата динамика и очакванията за международните цени на суровините.