Руският президент Владимир Путин заяви на среща на върха на групата на страните от БРИКС в Южна Африка, че "организацията трябва да се превърне в търговски блок, представляващ световното мнозинство", съобщава Yahoo Finance.
Въпреки това, различията в групата, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, станаха очевидни на срещата на върха, най-вече по отношение на приемането на нови членове и дали БРИКС трябва да се превърне в геополитически противник на Запада.
Източник: EPA/БГНЕС
Организацията се стреми да се разшири, въпреки разделенията между ключови членове
Президентът на Бразилия настоява, че целта на групата не трябва да е да се конкурира със западните институции.
"Не искаме да бъдем контрапункт на Г-7, Г-20 или на Съединените щати. Просто искаме да сме по-организирани и единни", подчерта той.
Белият дом също омаловажи вероятността БРИКС да се превърне в мощен и сплотен икономически блок по подобие на ЕС.
"Това е много разнообразна палитра от държави, с различия във възгледите по критични въпроси", съобщи по време на брифинг съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан.
В свое видеообръщение Путин обвини западните санкции за нестабилността на световните пазари на храни и други стоки
Владимир Путин заяви, че БРИКС ще бъде "сила за справедливост в международните отношения".
"Ние си сътрудничим на принципите на равнопоставеност, взаимна подкрепа и зачитане на интересите на другия", коментира той.
Страните от БРИКС представляват около 40% от световното население и една четвърт от световния БВП, но организацията иска допълнително разширяване. Лидери на повече от 40 страни, които са предимно от Африка, долетяха за тридневната среща на върха в Йоханесбург, на която участват още лидерите на Бразилия, Китай и Индия.
Сред разнородната група страни, присъстващи като наблюдатели и кандидат-членове на БРИКС са Иран, Аржентина, Саудитска Арабия, Казахстан, Виетнам, Индонезия, Етиопия и Венецуела.