Българите трябва да повишат стандарта си с още 8%, за да достигнат 70% от средната покупателна способност на гражданите на Европа. На този фон българската икономика догонва европейската с по 2% на година, въпреки кризите от последните три години. Това показа последният анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).

"По-големият доход не означава автоматично, че човек може да си позволи повече, тъй като разходите за живот варират в различните държави", уточняват икономистите.

Снимка 615063

Източник: iStock by Getty Images

Средните класи в България и Румъния

Средната класа на България, както и тази в северната ни съседка, все още е на дъното в страните от ЕС. В същото време обаче разходите за живот в двете държави са наполовина от средните за общността.

Именно разликата в цените и по-ниските данъци в Източна Европа затварят по-бързо ножицата между покупателната способност на Източна и Западна Европа. Така животът е по-евтин от средното за ЕС в Испания, Кипър, Португалия и Гърция, в сравнение с Германия, Франция, Великобритания и скандинавските страни.

Allianz Trade: Заплатите у нас ще растат два пъти по-бързо от инфлацията

Прогноза: Заплатите у нас ще растат два пъти по-бързо от инфлацията

Публичните разходи ще са основен двигател на икономиката

Експертите определят като средна класа домакинствата с доход между 75 и 200% от средния доход в съответната страна. От класацията на изследването се вижда, че то се различава, ако се прави по номинален доход в сравнение с реалния.

Средната класа в Люксембург, въпреки че има едни от най-високите нива на цените в Европа, все още се радва на най-висока покупателна способност - около една трета по-висока от тази на средната класа в Австрия и Германия, които са на второ и трето място, и около два пъти по-висока от средната за ЕС.

Средната класа в Австрия и Германия от своя страна се радва на около 40% по-висока покупателна способност от средната за ЕС.

Ниски данъци и цени топят разликата в доходите в Източна и Западна Европа

Ако запазим темповете на догонване от последните три години, това означава, че след 4 години ще преминем границата от 70% . Тя се сочи от анализаторите като рубикон, който, след като бъде преминат, увеличава скоростта на догонването.

Причините са основно две. Първата е, че това доказва продължителна стабилност на икономиката и финансите на съответната държава.

В случая с България има две десетилетия на ускорено догонване. Едното е от 2000 до 2010 г., когато БВП на човек по паритет на покупателна способност се вдигна от 29 до 45% спрямо средния за ЕС. Другото е следващото десетилетие, когато расте  с още 10 - до 55%.  

Експертите на ИПИ коментират, че през 2023 година покупателната способност на българите достига 59% от средните нива за Европейския съюз.

Средната заплата в София се увеличи със 150% за 10 години

Средната заплата в София се увеличи със 150% за 10 години

Колко хора работят в столицата?