Фракингът ще бъде „добро нещо за нашата страна", смята британският премиер Дейвид Камерън, обръщайки се към противниците на шистовия газ, съобщава „Гардиън", цитиран от news.bg.

Според премиера експлоатирането на находищата от шистов газ може да помогне на Европа да намали зависимостта си от руския природен газ.
Украинската криза принуди страните от ЕС да търсят алтернативни източни на енергия, за да намалят зависимостта си от руския газ и петрол.

Камерън заяви след Конференцията за ядрена сигурност в Хага, че е „наше задължение" да бъдем енергийно независими. Той призна, че хората са притеснени и несигурни по отношение на технологията хидравличен фракинг.

Но той поясни, че ще бъде отговорено на притесненията на хората като видят колко добра технология и колко е добра за страната.

Добивът в газовите находища на Острова, според него, трябва да започне до края на годината, за да се помогне за достигането на енергийна независимост.

По думите му Великобритания не е зависима от руския газ, но редица страни в Европа са изключително много зависими от руския природен ресурс, дори някои от на 100%. Според него трябва веднага да се предприемат мерки за промяна на това статукво.
Камерън е на мнение, че има голям потенциал за проучване и сондиране на шистов газ в Полша и балтийските страни.

Великобритания внася по-малко от 1% от газа си от Русия. Но „Газпром" твърди, че индиректните доставки възлизат на 15%, тъй като в пикови моменти Лондон купува от други европейски държави, като Германия, която внася големи количества руски газ.
През 2009 г., когато Русия отряза газа за Украйна, цените във Великобритания скочиха със 17%.