Оптимизмът в руското правителство лека-полека изчезва: икономическият министър на страната Алексей Улюкайев заговори по време на реномирания иксономически форум „Гайдар” в Москва за нова икономическа реалност, към която Русия трябва да се нагоди.
От друга страна финансовият министър Антон Силуанов предупреди, че сегашните цени на петрола могат да доведат до повторение на държавния фалит от 1998 година, ако страната не вземе мерки за бюджетна дисциплина.
За инвеститорите подобни изказвания са сериозно предупреждение. Рисковете в Русия се показват, но за паника е все още твърде рано: сегашните цени на петрола от около 30 долара за барел са болезнени за бюджета, но не са критични за петролните концерни.
Говорителят на „Роснефт” Михаил Леонтев обясни, че при подобна цена компанията може да забърза плановете си за закриване на крайбрежни платформи. Президентът на „Роснефт” преди време уточни, че разходите за добив възлизат на 4 долара на барел.
Конкурентите на компанията от „Лукойл” пък обяви, че при тези цени на петрола ще намали инвестиционните разходи с 20 процента. Но и тук печалбите не са толкова застрашени при разходи от 3.68 долара за добив на барел петрол.
Според анализ на Merrill Lynch, руските енергийни концерни са нечувствителни към понижението на цените на петрола. Това се дължи на свързаната цена с курса на рублата, както и гъвкавата данъчна система. Всъщност, в Русия тя е така направена, че държавата прибира огромна част от печалбата. Но и тя носи големия риск при спад на цената, обяснява вицепремиерът Аркади Дворкович.
Ето защо големите петролни концерни биха били на печалба и при цена от 15 долара за барел, казва Илдар Давлечин, анализатор към Renaissance Capital. Големият риск е Кремъл да не промени данъчното облагане в случай, че приходите от данъци много спаднат.
Друга е обаче жертвата на ниските цени на петрола: рублата. Още през декември тя изгуби близо 10 процента от своята стойност спрямо еврото и долара. Според повечето анализатори тази тенденция ще продължи. „Ако цените на петрола продължат да падат в посока 25 долара на барел, най-вероятно ще видим още на пролет курс от 100 рубли за долар”, прогнозира Алексей Антонов, анализатор към Alor Broker.
Това би напомпало още повече инфлацията в Русия, което ще създаде сериозни проблеми на централната банка. Тя за да раздвижи икономиката, ще трябва да намали лихвите, но високата инфлация няма да й позволи. Ето защо ще ги запази и за в бъдеще.
Така слабото кредитиране ще продължи, най-малкото докато има западни санкции, които най-вече удрят финансовата сфера. А това за фондовия пазар е лоша новина.
Акционерите се нуждаят във всеки случай да си поемат дъх – и не само заради цените на петрола и газта. Според прогнозите на Силуанов брутният вътрешен продукт на страната ще спадне с между 2.5 и 2.7% през 2016. Проблемите в Китай допълнително изпаряват надеждите за справяне с кризата.
„Бурята на световните борси няма да утихне толкова бързо”, коментира Андрей Верников от Zürich Capital Management. По този начин и руският фондов пазар ще продължи да бъде под натиск. Според него ориентираният към рублата индекс MICEX го заплашва спад от 1670 на 1630 пункта в скоро време. Ориентираният към долара RTS пък го заплашва още по-голям спад.
Тексът е публикуван в германското издание Handelsblatt. Money.bg го превежда със съкръщения.