В качеството си на член на UNICE - Конфедерация на европейския бизнес, Българската стопанска камара приветства решението на Европейската комисията за приемането на България и Румъния и признанието за сериозния напредък, който тези две страни постигнаха в процеса на евроинтеграция.

Заедно с това, обаче, българският бизнес се присъединява и към заложените в последния Мониторингов доклад препоръки и констатации, свързани с нивото на корупция и престъпност, с недобре работещата съдебна система и др.

Тези констатации в голяма степен се потвърждават и от годишния доклад на Световния икономически форум за глобалната конкурентоспособност през 2006-2007 г., според който България отстъпва с 11 позиции в класацията и достига 72-ро място - далеч след 10 нови членки на ЕС.

Причините за това отстъпление се дължат на негативните оценки на представителите на бизнеса за ефективността на институциите, в т.ч. при решаването на търговски спорове, разпространението на корупционни практики, неефективна борба с престъпността, недостатъчна защита на интелектуалната собственост, тромавата регулативна среда и липсата на прозрачност при обществените поръчки.

Българската стопанска камара многократно през последните години е поставяла на вниманието на обществото и институциите у нас необходимостта от преодоляване на тези проблеми, влияещи негативно върху бизнес средата и влошаващи конкурентоспособността на икономиката ни.

Ето защо, приветстваме предвидения от ЕК засилен мониторинг като дисциплинираща мярка, водеща до ускоряване темповете на икономически растеж у нас и по-добро позициониране на страната ни сред останалите членове на ЕС.

Чрез членството си в UNICE Българската стопанска камара ще продължи да отстоява интересите на българския бизнес пред европейските институции и, успоредно с това, ще следи за прилагането на европейските стандарти и норми у нас с цел намаляване на проблемните сфери и подобряване на бизнес климата.

Убедени сме, че трябва да положим още много усилия и дисциплина, за да не пропуснем историческия шанс за присъединяване към семейството на силните икономики и общества.