Централната банка на Япония изпадна в трудна ситуация след като в понеделник йената тръгна надолу, а доходността на държавните облигации нарасна. Валутата падна с повече от 2% спрямо долара, за да достигне 7-годишно дъно от ¥125. През следващите четири дни последва необуздано изкупуване на облигации от страна на Централната банка в опит да спре "кръвоизлива" и да ограничи лихвените проценти. 

Големите движения на йената са рядкост

Търговците обръщат внимание, когато валутата започне да се движи, а в случая става въпрос за третата най-търгувана валута, която участва в сделки на стойност трилиони долари. Хедж фондовете се опитват да извлекат ползи от разликите в лихвените проценти по целия свят, като вземат заеми в "евтини" валути (като йената) и инвестират в облигации в страни с по-висок доход - т.нар. "преносна" търговия. Например, ако 10-годишните австралийски облигации дават 5%, докато подобни японски облигации не носят почти нищо, инвеститорите могат да продадат йената, да купят австралийски долар и да използват приходите за закупуване на австралийски облигации. 

Плановете на Япония за дигитална йена могат да стартират през 2022-а

Плановете на Япония за дигитална йена могат да стартират през 2022-а

Bank of Japan започна проучването по-рано тази година и в момента оценява концепцията

Трудни решения

Така че, когато йената започне да прави големи движения нагоре или надолу, търговците са изправени пред стратегически дилеми.

Тъй като йената се използва като евтин източник на средства за ливъридж на "преносната" търговия, това е рисков залог, посочва Джон Аутърс от Bloomberg, цитиран от Yahoo Finance.

Въпреки че пазарът на йените и японските облигации се охладиха засега, Централната банка ще трябва да вземе важно решение. Допълнителен натиск може да накара японските власти да се намесят в йената. Япония има дълга и легендарна история на постепенно стратегическо отслабване на йената, с цел благоприятстване на износа. Но това ще бъде първият път от 1998 г., в който банката ще се намеси за укрепване на валутата.

Щатският долар губи позиции срещу японската йена

Щатският долар губи позиции срещу японската йена

Американските фючърси изтриха част от вчерашния ръст, а инвеститорите са притеснени заради пандемията

Понастоящем нарастващите разходи за стоки са най-значимия фактор. Япония е огромен вносител на енергия, който потиска валутата си, тъй като йената се продава за закупуване на петрол и газ на по-високи цени. Това надвишава ползата от увеличаването на износа им, тъй като стоките им стават по-евтини в чужбина - особено след като Япония прехвърли голяма част от производството си през последното десетилетие.

Спадащата йена също така оказва натиск за повишаване на лихвените проценти, което е в противоречие с политиката на Централната банка за контролиране на доходността.