Днес Британското правителство внася за обсъждане в Парламента проектозакон за изменението на климата. Проектозаконът е първи по рода си в света и с негова помощ Великобритания разчита както да изгради правната рамка за намаляване на вредните емисии, така и да внесе яснота за средствата за постигане на тази цел.

В разпространено от британското посолство писмо до медиите се цитират думите на министъра на околната среда на UK (Defra) Дейвид Милибанд: "Когато става дума за изменение на климата, не можем просто да затворим очите си и да стискаме палци ... времето не е на наша страна ... продължаваме работа към силно международно споразумение след 2012 година. "

Предложения по съдържанието на документа могат да се дават до 12 юни 2007 г., като се разчита на широка публична дискусия в пред-законовия период на разглеждане от Парламента.

Ключовите моменти в проектозакона, който трябва да даде на Великобритания лидерска роля в преговорите за ново глобално споразумение след изтичане действието на договора от Киото, според уеб - сайта на Defra са следните:

  • приемане на серия от ясни цели за намаляване емисиите на въглероден двуокис: до 2050 намаление 60%, до 2020 поемане на правното задължение за намаляване на емисиите между 26 и 32% (за сравнение - общоевропейската цел, която се дискутираше на срещата на върха на ЕС миналата седмица, е 20% и при наличие на международно споразумение - 30%);
  • приемане на система от т.нар. въглеродни бюджети със срок от 5 години, които да са планирани най-малко 15 години занапред, с цел яснота относно изпълнението на ключовите цели и увеличаване инвестициите на частни лица и компании в ниско-въглеродни технологии;
  • изграждане на ново юридическо лице, Комисия за изменението в климата, която да съветва правителството за степента, в която се изпълнява „въглеродния бюджет";
  • нова власт за правителството за по-лесно осъществяване на политиките за намаляване на емисиите;
  • нова система за докладване пред Парламента - открита и прозрачна. Комисията трябва да съставя независим отчет за прогреса, за който доклад Правителството трябва да взема становище. Това ще гарантира, че Правителството ще трябва всяка година да отчита резултата по изпълнението на „въглеродните петилетки" по целите за 2020 и 2050 години;
  • доклад от Правителството най-малко на всеки пет години относно настоящите и очакваните въздействия на промяната в климата и предложения за политики за адаптация към промените в климата.

Милибанд е посочил също така: „Правителството с право трябва да е начело на това, но искаме всички - обществеността, промишлеността, Парламента - да кажат думата си".

Проектът на Закона за изменението на климата е съпроводен от стратегически документ, който включва предлаганите мерки в по-широка международна стратегия на правителството и множество бъдещи национални политики за постигане на целите.

Всички слоеве и части на обществото трябва да допринесат за прехода към икономика, която не създава въглерод, но това не означава намаляване на жизнения стандарт. Стратегията предвижда инвестиции в нови горива и технологии - като улавянето и съхранението на въглерода, използване на енергия от вятъра, слънцето и водата.

Освен това енергията трябва да се използва далеч по-ефективно, да се промени начинът на опериране на енергийните доставчици (така че те да се фокусират върху редуциране на търсенето вместо на предлагане на колкото се може повече енергия), а потребителите да се насърчават сами да се превръщат в производители на енергия.