По сведения на Deutsche Welle, ръководството на германската компания Siemens е подложено на остра критика от страна на „промишлени съюзи, политици, дори и от епископа".

Проблемът е в това, че докато възможността поделението за мобилни телефони на Siemens да бъде затворено и 3000 души да останат без работа е напълно реална, топ мениджърите на германския инженерингов и електронен гигант увеличават заплатите си - в случая с 30%.

Тайванската компания BenQ, която придоби подразделението за мобилни телефони през 2005 г., заяви, че загубите за нея се задълбочават и тя възнамерява да вземе мерки. Разглеждани са варианти за разкриване на процедура по банкрут.

От самото начало „мобилното" подразделение е работело на загуба. „От октомври 2005 г. влагахме големи количества капитали и ресурси в нашето немско подразделение. Въпреки успехите по намаляване на разходите, растящите загуби направиха вземането на това болезнено решение неизбежно", цитира gazeta.ru Ки Ли, ръководител на BenQ.

Производството на BenQ на мобилни телефони в Азия и Латинска Америка ще продължи. Говори се обаче, че производствените мощности на BenQ са с 50% по-големи, отколкото са необходими за производството на планираните до края на годината 30 млн броя. В тази връзка се водят преговори за продажба с американската група Jabil и с Foxconn: китайското дъщерно предприятие на Hon Hai за мобилни телефони.

Други анализатори считат, че BenQ смята да концентрира цялото си производство на мобилни телефони в един завод в Шанхай, който се строи в момента и ще бъде завършен към 2007 г. В тази връзка подразделенията за мобилни телефони, в това число и германското, ще бъдат продавани.

Времената не са добри за тайванския производител, чийто пазарен дял спадна от близо 10% на едва 3.2% след обединението със Siemens.

От германска страна, мюнхенския Sueddeutsche Zeitung счита, че един от виновниците за неуспеха на мобилния Siemens е мениджърът Клаус Клайнфелд, който не разполагал с достатъчно „магия" да ръководи предприятието.

Недоволството на обществеността в Германия бе допълнително раздухано от изявлението на Хайнрих фон Пиерер, ръководител на надзорния борд на Siemens, който сравни конкуренцията на световния пазар с футболния спорт. Според него, позицията на Siemens на международните пазари е като на футболен отбор в Шампионската лига, като дори футболен гранд като „Байерн Мюнхен" трябва да привлича само най-добрите играчи, а не да се мери според баварското вътрешно първенство.

Обаче става дума за работни позиции на хора, контрира го германската общественост. Така в телекомуникационното поделение на Siemens, Com, 1,000 души са на път да загубят работата си, а миналата година 1,500 вече бяха уволнени. Други 5,400 души, 2,400 от тях в Германия, бяха уволнени в поделението за информационни технологии SBS.

Въпреки, че фактическият собственик на мобилното поделение на Siemens е BenQ, закриването му е съществен удар за репутацията на германския производител. Siemens отбеляза през 2005 г. продажби в размер на 75 мрд евро, от които 2 милиарда представляват нетна печалба.