Двукомпонентна цена на водата предлага председателят на Българската асоциация на водите (БАВ) инж. Иван Иванов. Пред БТА той заяви, че въвеждането на механизъм, аналогичен на този при други комунални услуги, ще е по-справедлив за потребителите.

За какво става въпрос? Според инж. Иванов едната компонента трябва да е постоянна - тя покрива разходите на ВиК дружествата за поддръжка на мрежата. По думите му операторите имат такива харчове "независимо дали в даден имот живеят хора или не" и "собствениците би трябвало да плащат твърдата компонента от цената за всеки имот, който притежават". Точният размер трябва да се одобрява от регулатора.

Страните в света с най-скъпата питейна вода

Страните в света с най-скъпата питейна вода

Начело е малка европейска страна

Втората компонента според предложението на организацията, в която членуват редица ВиК дружества и свързани със сектора фирми, е плаваща и отразява разходите за осъществяване на услугата, отстраняване на аварии, заплати и т.н. Как ще се гарантира, че операторите няма да злоупотребяват с размера ѝ? По думите на инж. Иванов тук идва ролята на Комисията за енергийно и водно регулиране.

Крайният резултат според председателят на БАВ ще са "едни постоянни доходи" ВиК дружествата и по-справедливо разпределяне на тежестта на експлоатационните разходи между потребителите - за някои от тях даже това можело да значи по-ниски сметки.

БАВ искат и Национална програма за намаляването на загубите от вода, защото признават, че отделните ВиК оператори в страната имат различно качество на работата си, а при наличие на финансиране общините вадят "готови проекти", които не винаги са съгласувани с водните дружества.

През това лято половин България стана свидетел на позорни за Европа през XXI век водни бунтове, след като областни градове като Плевен и Ловеч се оказаха на тежък режим и подобна съдба споходи още десетки по-малки населени места. Другаде можем да говорим за "скрит режим" с редовни уж аварийни или ремонтни спирания понякога за по цял ден.

В дъното на проблема е занемарената водна инфраструктура - от преди половин век и повече. Тя води до загуби от по 70-80%.

В допълнение, в Североизточна България традиционно получават най-скъпата вода заради използването на помпи - но тя е негодна за пиене, защото няма работеща пречиствателна станция, какъвто е например случаят в Шумен.

Всичко това може да се реши само с многомилиардни инвестиции. Ако се очаква те да дойдат от сметките на хората, не изглежда изключително вероятно водата да поевтинее скоро.