Все повече държави в Африка обмислят развитието на енергийната си мрежа чрез добавянето на ядрени мощности в енергийния си микс, пише Reuters.

Изправени пред сериозен недостиг на електричество и все по-бързо променящ се климат, поставящ под риск и малкото водни централи, желанието на държавите за изграждането на по-екологични и сигурни източници на електроенергия се засилва.

По данни на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) една трета от всичките 30 държави по света, в които приемането на ядрената енергетика е на дневен ред, са от Африка.

Гана, Кения, Египет, Мароко, Нигер, Нигерия и Судан вече се обърнаха към МААЕ, за да проверят готовността си за изграждане на ядрени мощности. Алжир, Тунис, Уганда и Замбия пък вече напредничаво обмислят процеса.

Русия посяга върху Африка, пробутва на държавите "неподходяща" ядрена енергия

Русия посяга върху Африка, пробутва на държавите "неподходяща" ядрена енергия

Енергията от ядрените централи няма да помогне на най-бедните хора

Поне седем африкански държави вече са подписали споразумения за развитие на ядрената енергия с подкрепата на Русия, показват данни на Световната ядрена асоциация.

Кения и Етиопия разглеждат ядрените мощности, наравно със слънчевата и вятърната енергия като възможност за разширяване на електроенергийната си система по нисковъглероден начин.

Египет има за цел да започне изграждането на първата ядрена централа в страната през юли тази година с руско финансиране. Става въпрос за централата АЕЦ "Дабаа", а "Росатом" вeчe cтpoи peaĸтopа, който ще отиде в Eгипeт нa cтoйнocт 29 милиapдa дoлapa.

Ядрената медицина все повече навлиза в борбата с Covid-19

Ядрената медицина все повече навлиза в борбата с Covid-19

Сигурните доставки на електроенергия не са единственият принос на ядрените мощности днес

В Южна Африка натискът за разглеждане на ядрената енергия се движи отчасти и от пресушаването на язовири, на които работят ВЕЦ-ове.

Замбия, която също се бори с недостиг на електроенергия заради климатичните промени, обмисля да добави ядрени реактори към енергийния си микс и да осигури стабилна база от мощности, става ясно от изказване на говорителя на Министерството на енергетиката Мвапай Чипала. По думите му това няма да е евтино, но Русия и Китай проявяват интерес да помогнат за финансирането на всеки проект в страната.

"Ядрената енергия е чиста и устойчива", казва и Акар Ларби от Комисията за атомна енергия на Гана.

По думите на Ласина Цербо - изпълнителен секретар на Организацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити - всяка инвестиция в ядрени технологии в Африка ще изисква сериозно сътрудничество със съседните страни, култура на прозрачност, отчетност и готовност за съвместна работа в името на сигурността.

Путин: Руската ядрена индустрия е изпреварила всички останали по света

Путин: Руската ядрена индустрия е изпреварила всички останали по света