Все повече държави в Африка обмислят развитието на енергийната си мрежа чрез добавянето на ядрени мощности в енергийния си микс, пише Reuters.
Изправени пред сериозен недостиг на електричество и все по-бързо променящ се климат, поставящ под риск и малкото водни централи, желанието на държавите за изграждането на по-екологични и сигурни източници на електроенергия се засилва.
По данни на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) една трета от всичките 30 държави по света, в които приемането на ядрената енергетика е на дневен ред, са от Африка.
Гана, Кения, Египет, Мароко, Нигер, Нигерия и Судан вече се обърнаха към МААЕ, за да проверят готовността си за изграждане на ядрени мощности. Алжир, Тунис, Уганда и Замбия пък вече напредничаво обмислят процеса.
Поне седем африкански държави вече са подписали споразумения за развитие на ядрената енергия с подкрепата на Русия, показват данни на Световната ядрена асоциация.
Кения и Етиопия разглеждат ядрените мощности, наравно със слънчевата и вятърната енергия като възможност за разширяване на електроенергийната си система по нисковъглероден начин.
Египет има за цел да започне изграждането на първата ядрена централа в страната през юли тази година с руско финансиране. Става въпрос за централата АЕЦ "Дабаа", а "Росатом" вeчe cтpoи peaĸтopа, който ще отиде в Eгипeт нa cтoйнocт 29 милиapдa дoлapa.
В Южна Африка натискът за разглеждане на ядрената енергия се движи отчасти и от пресушаването на язовири, на които работят ВЕЦ-ове.
Замбия, която също се бори с недостиг на електроенергия заради климатичните промени, обмисля да добави ядрени реактори към енергийния си микс и да осигури стабилна база от мощности, става ясно от изказване на говорителя на Министерството на енергетиката Мвапай Чипала. По думите му това няма да е евтино, но Русия и Китай проявяват интерес да помогнат за финансирането на всеки проект в страната.
"Ядрената енергия е чиста и устойчива", казва и Акар Ларби от Комисията за атомна енергия на Гана.
По думите на Ласина Цербо - изпълнителен секретар на Организацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити - всяка инвестиция в ядрени технологии в Африка ще изисква сериозно сътрудничество със съседните страни, култура на прозрачност, отчетност и готовност за съвместна работа в името на сигурността.