Икономиката на Япония изпадна в рецесия за първи път от четири и половина години, като се очаква ситуацията да продължи да се влошава на фона на кризата около новия коронавирус, която опустошава и бизнеса, и потребителите, пише Reuters.
Данните за БВП от първото тримесечие на 2020 година подчертават разширяващото се въздействие от епидемията, като износът бележи най-голям спад от силното земетресение от март 2011 година, след като глобалните прекъсвания и ограничения засегнаха силно веригите за доставки.
Анализаторите предупреждават за още по-мрачна картина за второто тримесечие, когато потреблението продължава да се срива - през април правителството призова гражданите да останат вкъщи, а бизнеса да се затвори.
По думите на Юичи Кодама - главен икономист в изследователския институт Meiji Yasuda - през текущото тримесечие страната със сигурност ще отбележи по-голям спад и Япония ще влезе в пълна рецесия.
Третата най-голяма икономика в света се сви 3,4% през първото тримесечие на годишна база, показват предварителни официални данни за БВП. Последният път, когато Япония претърпя рецесия, беше през втората половина на 2015 година.
Коронавирусът, който за пръв път се появи в Китай в края на миналата година, опустоши глобалната икономика, след като много нации въведоха строги ограничения, за да ограничат огнищата на вируса. Това разруши почти напълно веригите за глобални доставки и бизнеса, особено в страни като Япония, които разчитат на търговия.
Износът на държавата спадна с 6% за първите три месеца, което е най-големият крах от второто тримесечие на 2011 година.
Анализираните на Reuters изчисляват, че икономиката на Япония ще се свие на годишна база с 22% през второто тримесечие, което ще бъде рекорден спад, причинен от натиска върху местното производство.
Миналия четвъртък страната премахна ограниченията в повечето региони, но те останаха в сила за някои големи градове, включително столицата Токио.
Частното потребление, което представлява повече от половината от икономиката за 5 трилиона долара, се понижи с 0,7% през януари-март, което е по-малко от пазарната прогноза за спад от 1,6%, след като стабилното търсене на храна и ежедневни нужди донякъде компенсира въздействието върху разходите в сектора на услугите.
И все пак частното потребление се свива за второ поредно тримесечие, тъй като домакинствата бяха засегнати и от понижаването на данъка върху продажбите от 8% до 10% през октомври миналата година. Още тогава страната започна да дава признаци за предстояща рецесия.
Всичко това засилва напрежението на пазара на труда. Безработицата в Япония през март удари най-високата си стойност за една година.
Правителството вече обяви рекорден пакет от стимули за 1,1 трилиона долара, а Bank of Japan разшири стимулите за втори пореден месец през април. Премиерът Шиндзо Абе обеща втори допълнителен бюджет по-късно този месец, за да финансира нови мерки, които да смекчат икономическия удар от огнището.
Все пак много анализатори предупреждават, че подкрепата на правителството ще бъде твърде малко и ще дойде твърде късно. Очаква се възстановяването на третата световна икономика да отнеме поне две години.