Японската йена отслабна до 38-годишно дъно, преминавайки границата от 161 спрямо долара за първи път от 1986 г. Последният път, когато валутата беше на това ниво, беше през декември 1986 г.

Йената непрекъснато поевтинява, откакто централната банка на Япония прекрати политиката си на отрицателни лихвени проценти и спря политиката си за контрол на кривата на доходност през март, пише CNBC.

След този ход валутата премина границата от 150 спрямо долара, достигайки 160 в края на април.

Според ръководителя на отдела за изследване на Азия в швейцарската частна банка Pictet Донг Чен все още йената може да остане "сравнително слаба", въпреки предупрежденията за намеса.

Донг обясни, че това е така, защото диференциалът в лихвените проценти между САЩ и Япония остава много голям и това ще поддържа йената слаба, освен ако този диференциал не се намали "по-забележимо".

Как аржентинското песо стана една от най-силните световни валути

Как аржентинското песо стана една от най-силните световни валути

Битката на Хавиер Милей с хиперинфлацията има своите странични ефекти

Референтният лихвен процент по федералните фондове на САЩ е между 5,25% и 5,5%, докато референтният лихвен процент на Японската централна банка е 0%-0,1%.

Междувременно Nikkei съобщи, че настоящият заместник-министър на финансите Ейджи Чатани ще бъде заменен от Хироцугу Шинкава, генерален директор на бюджетното бюро на финансовото министерство. Тази промяна ще влезе в сила на 5 юли.