Имайки предвид местоположението, ресурсите и религиозното значение, Саудитска Арабия трябваше да се е развила като една от великите сили в света: може би Норвегия на Близкия Изток или Южна Корея на Арабския полуостров.

Най-малкото някой от върха би трябвало да е осъзнал, че добрите времена няма да продължат вечно - накрая петролът ще свърши, суперсилите ще продължат напред и страната ще трябва да се оправя сама, разказва Quartz.

Очевидно обаче не е така. Днешна Саудитска Арабия се намира в отчаяно положение, което изисква отчаяни мерки. Последният шанс на кралството може да е нещо, за което може би никой не се е сещал досега: съюз с Израел.

Саудитска Арабия има все по-малко и по-малко опции, когато става дума за противовес на Иран.

Турция може да изглежда обещаващо с членството си в НАТО, споделените интереси в Сирия, голямата войска и сунитското правителство. Но все по-авторитарният президент вероятно ще възобнови кюрдското въстание. Същевременно Турция е наясно, че руските сили са на север (в Украйна) и на юг (в Сирия) и сега нарушават въздушното ѝ пространство. Следващите ходове на страната трудно могат да се предвидят.

Китай със сигурност е достатъчно мощна, но защо би се намесила в регионална задочна война от грешната страна на Русия и Иран и от същата като Америка? Ясно е, че Китай има нужда от енергийни доставки, но няма нужда от собствен Афганистан.

Индия не е толкова заможна или силна като Китай, но има споделен интерес в борбата с ислямския екстремизъм. Под крайнодясното правителство Индия се накланяше към САЩ и по-важното - към Израел. Индия обаче има огромно мюсюлманско малцинство, голяма част от което са шиити, и има твърде малко причини да затъне в сектантска война.

Това ни връща към Израел - единствената ядрена сила на Близкия Изток. С все по-нарастващата открита враждебност на правителството на Нетаняху дори към идеята за държавност на Палестина изглежда малко вероятно саудитците да приемат Тел Авив с отворени обятия. Вече обаче има мълчаливо сътрудничество между Израел и Саудитска Арабия, включително и разговори.

В рамките на Съвета за сътрудничество на страните от Персийския залив се забелязват плахи стъпки към търговия и нормализиране, които постепенно излизат наяве.

Ще има още по-голямо и по-открито сътрудничество. Саудитска Арабия и Израел вече се намират на една и съща страна по отношение на проблемите. И двете страни се противопоставят на сделката за ядрената програма на Иран, не харесват идеята Асад да остане на власт, имат различни причини да мразят „Хизбулла" и не са много ентусиазирани Москва да подкрепя Иран, отговорна за повече смъртни случаи и по-голяма бруталност дори от „Ислямска държава".

Когато врагът на твоя враг също ти е враг, нямаш друг избор, освен да определиш от кого се страхуваш по-малко.